Kafa Yakan 11 Paradoks

_nehir_

Schrödinger'in Kedisi ♕
Özel üye
Bu cümle yanlıştır.

Eğer yukarıda ki cümle yanlışsa cümlenin doğru olması gerekirdi. Eğer cümle doğru ise cümlenin yanlış olması gerekirdi. Dolayısıyla yukarıda ki paradoks gerçek bir paradokstur.

"Bu cümleyi okumayın!"

Yukarıdaki cümleyi okuduğunuza göre paradoksa uğramış oldunuz.

Profesör ve Öğrencisi

Profesör, “bir kelime anlamıyla uyumlu ise ona otolojik, değilse hetereolojik denir,” dedi ve şu örneği verdi: “Dört harfli kelimeleri kısa kabul edersek, "kısa" kelimesinin kendisi de kısa olduğundan bu kelime otolojiktir, "uzun" kelimesinin kendisi uzun olmadığından bu kelime heterolojiktir. Aynı şekilde "üç" üç harfli olmadığından heterolojiktir, "dört" dört harfli olduğundan otolojiktir.” Bir öğrenci söz istedi: “Hocam, heterolojik kelimesinin kendisi heterolojik midir, yoksa otolojik mi?”

Bertrand Russell

"KENDİ KENDİSİNİ ELEMAN OLARAK İÇERMEYEN KÜMELERİN KÜMESİ, KENDİ KENDİSİNİ ELEMAN OLARAK İÇERİR Mİ?"

Doğru yanlış paradoksu

Elinizde bir kart olduğunu düşünün. Kartın bir yüzünde şu yazsın:
“Bu kartın diğer tarafında yazan cümle doğrudur.”
Kartın diğer yüzünde ise şu yazsın:
“Bu kartın diğer tarafında yazan cümle yanlıştır.”

Yalancı paradoksu

"Şimdi yalan söylüyorum."
Bu önermenin doğruluk değeri nedir? Yani "şimdi yalan söylüyorum" derken doğru mu söylüyorum yoksa yalan mı söylüyorum? Düşünecek olursak
Bu önermenin doğru olduğunu varsayalım. Öyleyse yalan söylüyorum. Ancak önermenin doğru olduğunu varsaymıştım öyleyse çelişkiye düştüm
Bu önermenin yalan olduğunu varsayalım. O zaman bu cümle doğru olmalıdır. Gene bir çelişki.

Sokrates Paradoksu

“Bildiğim tek sey var; o da hiç bir sey bilmediğim.”

Tanrı her şeyi yaratabilecek güçtedir ve her şeyden daha güçlüdür. O zaman Tanri kendi kendinin kaldıramayacağı kadar ağır bir taş yaratabilir mi?

Yaratabilir: O istediği herşeyi yaratabilir.
Yaratamaz: Onun gücü herşeye yeter.
Ya bu şartlar altında böyle bir tanrı yoktur
Ya onun gücü sonsuz değildir
Ya da istediği herşeyi yaratamaz.
Bu üç olasılık da bütün semavi dinler ile çelişir.

"Tek kelime dahi Türkçe bilmiyorum!"

Yalancı, yalanı söyleyemeyen adama denir.

Ajdar ünlü bir şarkıcıdır.

Hayır, tamam ünlü oldu ama tamam şarkısı da var ama:(
Rahatlayın bu paradoks değil ajdar da şarkıcı filan değil:)