Kabaran Saç Nasıl Yıkanır?

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Kabaran Saç Nasıl Yıkanır?
Saç kabarmasının en temel nedeni kuruluktur. Saç yeteri kadar nem almadığında kuru bir toprak gibi çatlar, zor taranır, görünümü kötüleştikçe de kabarır. Yani kabarmayı durduracak en temel önlem nemi sağlamak ve bunu korumaktır. Bu da saçı yıkama aşamasından başlar.

Bu durumda şampuan seçimi ile başlamak gerekir. Satın alınan şampuanda;

Nemlendirici özellikler olmalıdır. Bunun için şampuan şişelerinin üzerlerini dikkatlice okuyun. Nemini yitirmiş saçlara özel, kabaran saçlara özel gibi ibareler bulunan ürünleri tercih etmeye çalışın.
İçeriğinde besleyici yağlar bulunan şampuanlar seçin. Argan, kayısı, badem bu konuda çok başarılı ve etkili sonuçlar verir.
Yaygın olarak bilinmese de, keratin içerikli saç ürünleri büyük ölçüde kabarmayı azaltır. Çünkü keratin dişlerde, tırnaklarda ve saçlarda bulunan çok önemli bir proteindir. Saçların esnek yapısı keratin sayesinde korunur.

İkinci olarak saçları yıkarken saç kremi veya saç serumu kullanmak gerekir. Çünkü duşta saç kremi kullanmak saçları daha da pürüzsüzleştirir. Yani her bir saç telindeki katmanlar kusursuzlaşır ve sürtünme azalarak kabarma da azalır. Peki nasıl ürünler seçilmelidir?

Saç kremlerinde yine şampuanda olduğu gibi içinde saça yararlı yağlar bulunduran ve nem sağlayacağını vaad eden ürünler seçmeye dikkat edin.
Kremlerin yapılarını kontrol edin. Ne kadar az akışkan ve yoğun yapıda olurlarsa o kadar etkili olurlar.
Saç serumları kreme göre daha etkilidir. Bu durumda kâse şeklindeki kutularda olan ürünleri tercih etmek gerekir. Bu ürünlerin neredeyse tümü yoğun yapıdadır ve çok daha etkilidir.

Doğru şampuanla yıkanan ve serumla bakımı yapılan saçların kabarmasını engellemek için dikkat edilmesi gereken diğer noktalar ise:

Şampuanlamayı saçlar iyice köpürene dek sürdürmek gerekir.
Saç kremi/serumu saç diplerine mümkün olduğunca uygulanmamalıdır.
Şampuanını uygularken parmak uçlarıyla (tırnaklarla değil) saçlara ve saç derisine masaj yapmak iyi sonuçlar verir.
Saç kremini/serumunu saça uyguladıktan sonra 3-5 dakika kadar saçı durulamamak, ürünün saçı iyice yumuşatmasını ve yararlı özelliklerinin saça işlemesini beklemek gerekir.
Son olarak kremlenmiş/serumlanmış yumuşak, kaygan saçları durularken su altında geniş aralıklı bir tarak ile taramak gerekir. Bu aşamada nazikçe taramak, saçların kopmasını engeller. Zaten yumuşamış saçlar çok daha kolayca taranacaktır. Bu sayede duştan çıkınca saçları bir daha taramaya gerek duyulmaz. Çünkü kabarmanın bir ana nedeni de sudan, nemden arınmış saçı kuru haliyle taramaktır.
 
Top