Italyancamızı Nasıl Geliştirebiliriz

dderya

kOkOşŞ
V.I.P
Yabancı bir dilde daha etkili ve daha akıcı konuşabilmek duygu, düşünce ve fikirlerinizi o dilde daha doğru ifade edebilmeniz için dili aktif olarak kullanmak ve geliştirmeye çalışmak gerekir. Uzun yıllar sürebilecek olan bu süreçte yüksek motivasyon sahibi olmak, düzenli olarak pratik yapmak, kararlı olmak ve çaba sarf etmek gerekir.

İtalyanca oldukça kolay öğrenilebilen, ancak gerekenler yapılmazsa da kısa sürede unutulabilecek bir dildir. İtalyanca’yı geliştirmek için izleyebileceğiniz birçok yol vardır.

  • Okuyun, okuyun, okuyun! Dil geliştirmede ve öğrenmede okumanının katkısı tartışılmaz bir gerçektir. Seviyenize göre okuyabileceğiniz kitaplarla hem dili daha iyi kullanmayı öğrenebilir hem de kelime dağarcığınızı geliştirebilirsiniz.
  • Kelime dağarcığınızı geliştirin! İlk aşama olarak İtalyanca sözlük edinin. Kendinize günde 5 yeni kelime öğrenme hedefi koyun, eski öğrendiğiniz kelimelerle yenilerini sürekli tekrar edin, gözden geçirin.
  • İtalyanca yazmanın gücüne inanın! Basit ya da ileri seviyede işe bir günlük tutup gün içerisinde ne yaptığınızı yazarak başlayın. Ardından İtalyanca yapılacaklar listesi oluşturun.
  • Dinleyin! Kulaklarınızı İtalyanca sesli kitaplar, İtalyan müzikleri ve İtalyan radyosu sesi ile doldurun. İtalyanca şarkı sözlerini ana dilinize çevirmeye çalışın. Düzenli olarak bunları yaparsanız dile aşina olacak yavaş yavaş kelimeleri, ardından kalıpları ve son olarak cümleleri seçebileceksiniz.
  • Medyayı kullanın!İtalyanca’yı geliştirmek için, işe çocuk filmleri, çizgi filmleri İtalyanca dublajlı, kendi dilinizin alt yazısı ile izleyerek başlayın. Çocuk programları daha basit kelimeler, fiiller ve cümleler kullanır. Bir sonraki aşama ise, filmleri İtalyanca izlemek olacaktır. Günlük yaşantınızda da telefon ve bilgisayarınızın dilini İtalyanca’ya çevirerek, sürekli dil ile iç içe olabilirsiniz.
  • Dergi, gazete okuyun!Kelime bakımından oldukça zengin olan dergi ve gazeteleri, sözlük yardımıyla anlık olarak çevirin. Ne kadar uzun sürerse sürsün zamanla daha az kelimeyi çevirmeye ihtiyaç duyacaksınız.
  • İtalya’ya seyahat edin! Eğer imkanınız varsa dil geliştirmek, konuşmak ve pratik yapmak için İtalya’ya gidin. Bunun yanı sıra, İtalya’da birçok kurum gönüllü çalışanlar aramaktadır. Bir kahvecide, pizzacıda gönüllü olarak çalışabilir ve sürekli pratik yaparak, İtalyanca bilginizi arttırabilir, geliştirebilirsiniz.
 
Top