• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

İsviçre’de çalışabilmek için oturum ve çalışma iznine ihtiyacınız var

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri
sviçre’de çalışabilmek için oturum ve çalışma iznine ihtiyacınız var. Eğer İsviçre’de 3 aydan yani 90 günden fazla kalınacak ise birtakım izinlere ihtiyaç duyulmaktadır. İzinler ise kanton göçmenlik Merkezi tarafından verilmektedir. İki tip izin çeşidi vardır; bunlardan birisi kısa süreli izinler olmaktadır. Bu izinler 1 senelik oluyor. Diğer tip ise uzun süreli ya da süresiz izinler olmaktadır. Bu izinler kapsamında bireyler istedikleri kadar İsviçre’de yaşama ve çalışma hakkına sahip oluyor.

İsviçre’de çalışma izni için öncelikle oturum izni alınmalı. Buna ek olarak çalışma izni ile oturum izni için gerekli olan belgeler aynı olmaktadır. Ancak çalışma izni için kişilerin işverenlerin başvuru yapması gereklidir. Oturma izni için ise kişiler şahsen başvuru yapabilirler.

Yapılan başvurular sonucunda gerekli dosyalar birtakım incelemelerden geçer. Bu incelemeler sonucunda eğer hazırlanan dosyalar arasında eksik yada hatalı bilgi bulunmuyorsa, verilen bilgiler vize izni için yeterli ise izinler olumlu olarak gösterilir ve bir sonraki aşamaya geçilir.

Ancak başvurular arasında eksikler bulunuyor ise bu durum karşısında kişilerin izin talepleri olumsuz yanıt alabilir ya da reddedilebilir. Yapılan başvurular esnasında kişilerin öncelikle online işlemleri gerçekleştirmesi ardından ise randevu oluşturarak şahsen yapılan başvurular aşamasına geçilmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra bu işlemler için birtakım harç ücretleri istenmektedir. İstenen harç ücretleri, izin sonuçları olumsuz olarak sonuçlanırsa bile geri ödenmemektedir.
 
Top