• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

İstanbul Müzik Festivali, 35 Yaşında

cırcırböcee

V.I.P
V.I.P
İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Borusan Holding sponsorluğunda düzenlenen Uluslararası İstanbul Müzik Festivali 35. yaşını kutluyor. Bu yıl 2-30 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek festival, bini aşkın yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul'da ağırlamaya hazırlanıyor.
Sir John Tavener

Festival, 35. yılında özel bir programla dünyaca ünlü sanatçı, grup ve orkestraları sanatseverlerle buluşturacak. 2 Haziran Cumartesi akşamı Aya İrini Müzesi'ndeki Yıldızlar Orkestrası konseriyle başlayacak festivalde, İngiltere'nin yaşayan en saygın bestecilerinden, Allah'ın 99 ismini besteleyen Sir John Tavener, tasavvuf müziğinin günümüzdeki en önemli temsilcilerinden Davod Azad ve Mariss Jansons yönetimindeki Kraliyet Concertgebouw Orkestrası ve İdil Biret konserleri önemli etkinlikler arasında yer alıyor. Festivalde bu yıl, 9 senfoni ve oda orkestrası, 9 oda müziği, 2 resital, 2 koro ve bir geleneksel müzik konseri ile festival tarihinde ilk kez bir klasik dışı konser olmak üzere toplam 23 etkinlik yer alıyor. 2007 Mevlânâ Yılı ve ünlü besteci Adnan Saygun'un doğumunun 100. yılı da iki önemli etkinlikle festivalde yer alacak. İzleyicilerini kentin farklı köşelerinde ağırlayacak olan müzik festivaline Aya İrini Müzesi, Atatürk Kültür Merkezi, Esma Sultan Yalısı ve Bulgar Kilisesi ev sahipliği yapacak. Festival programı, dün Kuruçeşme Divan'da düzenlenen bir basın toplantısıyla açıklandı. Basın toplantısına İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Eczacıbaşı ve Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocabıyık ile İstanbul Müzik Festivali'nin yeni direktörü Yeşim Gürer Oymak katıldı. 35. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali'ndeki konserlerin biletleri 28 Nisan Cumartesi saat 10.00'dan itibaren Biletix tarafından satışa sunulacak.

Basın toplantısında konuşan İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Eczacıbaşı, 2007 yılının vakfın ve müzik festivalinin 35. yılı olması münasebetiyle özel bir program hazırladıklarını söyledi. Festival biletlerinin pahalı olması ile ilgili bir soruyu da cevaplayan Eczacıbaşı, dünyanın en önemli festivallerine hükümet ve yerel yönetimlerinin katkısının yüzde 30'lara vardığını; fakat kendilerinin düzenlediği festivallerde bu payın sadece yüzde 6 olduğunu belirtti. Eczacıbaşı, festivalin bu yılki bütçesinin yaklaşık 2,5 milyon Euro olduğunu da sözlerine ekledi. Festivalin ana sponsoru Borusan Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocabıyık, "Uluslararası İstanbul Müzik Festivali'nin en büyük katkısı, başta klasik müzik olmak üzere sanatın hemen bütün dallarında İstanbul'u ve Türkiye'yi dünya kültür ve sanat haritasına koymak olmuştur." dedi. İstanbul Müzik Festivali'nin yeni direktörü Yeşim Gürer Oymak da festival programı hakkında bilgi verdi. (www.iksv.org/muzik)