İntihal Tespit Programları

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Son aylarda, Türkiye'de akademisyen camiadaki intihal olayları tüm çirkinliği göz önüne çıktı. Gerçi akademide niteliğe değil de niceliğe önem veren saçma bir puanlama sistemi olduğu sürece de bunun önüne geçmek de zor görünüyor.

9qniE.jpg
Intihal tespiti için çok fazla paralı uygulama bulabilirsiniz (Turnitin, Plagirismdetect ve Itenticate). Ancak bu uygulamalar kurumsal müşterilere (okullar, şirketler) yönelik toplu satış yapmaya yönelikler. Eğer bu tarz bir program arıyorsanız, şu sitede onlarca programın değerlendirilmesini bulabilirsiniz. Ayrıca PlagiarismToday sitesi de intihal konusundaki en kapsamlı kaynaklardan.

Biz bu yazıda ücretsiz, ve bireysel kullanıcılara yönelik seçeneklere bakacağız. Tabi aslında en pratiği Google'da bir cümleyi tırnak içinde yazıp arattırmak ve genelde işe yarıyor. Daha kapsamlı seçeneklerimiz ise şöyle,

1- Viper: İlk ücretsiz programımız Viper. Sitesinde anlattığına göre Turnitin'den çok daha gelişmiş özellikleri var. Programın tek eksisi sadece Windows versiyonunun olması. Programın güzel bir özelliği de sadece internetteki kaynaklarda değil bilgisayarınızda bulunan doküman arşivinde de tarama yapabilmesi.

Eğer sadece bilgisayarınızaki dökümanlar arasında tarama yapmak istiyorsanız da WCopyFind en yetenekli programlardan birisi, üstelik açık kodlu.

2- Plagium oldukça basit arayüzlü bir internet sitesi. Yahoo'nun arama sonuçlarını kullanan site, girdiğiniz metini diğer internet sitelerinde arıyor, ve sonuçları güzel bir grafik üstünde görebiliyorsunuz. Eğer metin aramak değil de mesela bir internet sitesindeki yazıların başka sitelerde kopyalanıp kopyalanmadığını öğrenmek istiyorsanız CopySpace sitesini kullanabilirsiniz

3- Plagiarisma da tamamen internet üstünden çalışan bir sistem ve şimdiye denediklerim içinde en hoşuma gideni. Çünkü Google, Bing ve Yahoo'da arama yapabildiği gibi, akademik makalelerdeki intihal olaylarını tespit etmede çok işe yarayabilecek Google Scholar ve Google Books sitelerinde de arama yapabiliyor. Üye olduğunuzda(ücretsiz), iki metin arasındaki benzerlikleri bulma seçenekleri gibi ekstra özellikleri de kullanabiliyorsunuz. Daha kapsamlı aramalar için paralı üyelik seçeneği de var ancak ücretsiz hali bile oldukça başarılı.

[ Alıntı ]
 
Son düzenleme:
Top