İleti Yönetim Sistemi - İYS

OBir

MEB
Özel üye
Artık cep telefonlarına ve eposta adreslerine o kadar çok iznimiz dışında sms ve bildirim geliyor ki bunlarla başa çıkmak neredeyse imkansız hale geldi. Örnek olarak benim engellediğim bildirimlerin sayısı sayfalar dolusu ancak her seferinde telefonununuz ya da mail adresinizi bir resmi veya tüzel e-ticaret yapan işletmeye verdiğiniz andan itibaren size sürekli olarak reklam içeren iletiler atmaya başlıyorlar.

Ancak bu durumun önüne geçmek için Ticaret Bakanlığı İYS (İleti Bilgi Sistemi)'ni devreye soktu. Belki de bir çoğumuzun haberi yoktur o yüzden İYS ( ) 'ni tanıtmak istedim.

Arayüz oldukça sade hazırlanmış:
Arayüzdeki Vatandaş Girişi butonuna tıklayıp işleme devam edebilirsiniz.

İYS arayüzünden e-devlet şifrenizle giriş yaparak eposta ve telefonlarınızı sisteme tanıtıyorsunuz. Artık SMS ve EPOSTA ile ilgili tüm izinler önünüze geliyor. Verdiğiniz izinlerin tümünü liste halinde ekrandan görebiliyor ve iptal edebiliyorsunuz. Tek bir noktadan bu bildirimleri görebilmek ve izinleri ayarlayabilmek gerçekten çok güzel.

İYS resmi bir kurum olup Ticaret Bakanlığı'na bağlı bir sistem. Zaten bu nedenle E-Devlet şifrenizle giriş yapmanız mümkün oluyor.

Örneğin benim SMS bildirimleri o kadar uzun bir liste ki bunların tamamını iptal edeceğim. (Aynı şekilde mail adresinizi sisteme girdiğinizde de izin verdiğiniz firmaların listesini görmeniz mümkün.

ileti.png