İlaçlarla Birlikte Tüketmemeniz Gereken Yiyecekler...

GüLüCüKツ

Gözleri aşka gülen taze söğüt dalısın 🥰
Süper Moderatör
İlaçların genel anlamda iyileştirici etkisi vardır ve eski sağlığımıza kavuşmamızı sağlarlar. Ancak ilaçlarla beraber bilmeden tükettiğiniz bazı gıdalar, ilacın etkisini azaltır hatta besin zehirlenmelerine bile neden olabilir. Sağlıklı olarak bildiğimiz bazı gıdalar ilaçlarla beraber tüketildiğinde bize yarardan çok zarar sağlıyorlar. Birazdan vereceğimiz yiyeceklerle hangi ilaçların yanında hangi yiyeceklerin kullanılmaması gerektiğini bilecek, ilacın yan etkileri ve besin zehirlenmeleri gibi sorunları yaşamaktan kurtulacaksınız.

Kan sulandırıcı ilaçlar- ıspanak
Kan sulandırıcı ilaçlarla beraber ıspanak tüketmek ıspanaktaki vitaminleri sıfıra indiriyor. Bunun nedeni ıspanakta bulunan k vitamini. Ayrıca Brüksel lahanası avokado, havuç gibi gıdalar tüketeceksiniz kesinlikle kan sulandırıcı ilaçlar içmemenizi öneriyoruz. Hem bu yiyecekleri alıp hem de kan sulandırıcı ilaçlar tüketirseniz kanınızda pıhtılaşma kaçınılmaz olacaktır.

Doğum kontrol hapı – sarı kantaron bitkisi
Sarı kantaron bitkisi doğum kontrol hapıyla beraber alındığında ilacın etkisini tüketildiği andan itibaren azaltıyor.

Tansiyon ilacı- muz
Tansiyon ilacını kullanıyorsanız beraberinde kesinlikle muz tüketmemeniz gerekiyor. Muzdaki potasyum miktarı çok fazladır. Tansiyon ilaçlarının ise asıl amacı vücuttaki potasyum miktarını arttırmaktır. Vücuda fazla potasyum alınması, süzensiz kalp çarpıntısı ve kalp atışlarına neden olabiliyor. Bu duruma beraberinde kalp krizi riskini artıyor. Bu nedenle tansiyon ilaçları tüketirken muzu yemeyi abartmamanızda fayda var.
 
Top