Hulki Cevizoğlu - Türk Olmak

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Türkler, Türk Kültürü ve Türk Tarihi, yüzyıllarca Avrupa'nın gizli ya da açık saldırılarına karşı hedef oldu. Bu saldırılar kimi zaman "bilimsel" kılıflara büründürüldü. Sonuçta, öyle bir noktaya gelindi ki, Türkiye kendi tarihini yabancılardan öğrenir oldu. İşin ürkütücü yanı ise, on yıllarca bunun farkına bile varamamış olmamızdı!...

Ancak, yakın zamanda görüldü ki, Batı'nın önyargılı ve dayatmacı sözde bilimsel değerlendirmeleri hiçbir bilimsel temele dayanmıyordu...

Kazım Mirşan adlı bir araştırmacı (ve onun izinden giden Haluk Tarcan ile aynı yöndeki bağımsız araştırmalarla benzer sonuca ulaşan Selahi Diker ve rahmetli büyükelçi-araştırmacı Adila Ayda gibi aydınlarımız) bu gerçeği ortaya çıkardı!.. Bu bilimsel çalışmaların sonuçlarının dünya kamuoyu gibi Türk kamuoyu tarafından da niçin bilinmediğine ilişkin soru, üzerinde dikkatle durulması gereken büyük bir sorumsuzluk ve aymazlık örneğini ortaya çıkarıyor. Burada, yaşamın bir parçası olan magazini, yaşamın bütünü gibi topluma sunan -kökü içerde sanılan- zihniyetin sorgulanması gerekiyor.

Yüzyıllardır dünyaya ve Türkler'e yapılan propaganda ile; Türkler'in barbar, vahşi, uygarlıktan uzak, yalnızca savaşan ve uluslaşamamış göçebe bir topluluk olduğu ileri sürüldü. Son 30 yıllık bilimsel çalışmalarının sonucunu Ceviz Kabuğu programında açıklayan Kazım Mirşan'ı (ve onun izinden giden Haluk Tarcan ile Turgay Tüfekçioğlu'nu) milyonlarca televizyon izleyicisi hayranlık ve büyük şaşkınlık içinde izledi. Art arda yapılan üç büyük programa katılan Prof. Dr. Bozkurt Güvenç ve ünlü Sümeroloğumuz Prof. Dr. Muazzez İlmiye Çığ ile birçok araştırmacı da bu açıklamalara katıldı.

Kazım Mirşan'ın bilimsel araştırmalarına göre;
"Tarih Sümer'de değil Türkler'de başlıyor, kağıdı Türkler buldu, Türkçe'nin kökeni 16.000 yıl önceye gidiyor, Latin Alfabesi'nin temelinde Türkçe yatıyor"

Bu kitapta, "Ah Şu Biz Kara Bıyıklı Türkler" ve "Ah Şu Biz Göçebeler" adlı kitapları ile büyük tartışmalar yaratan ünlü yazar Demirtaş Ceyhun'un iddiaları, iddialara yanıtlar: Türk'üm Doğru'yum demenin, ulus-devlet-ülkü ve yurt kavramlarının çağdışı olup olmadığı; Türkler'in göçebe mi uygar mı olduğu; Türk aydınına düşen görevler ve Oryantalizm'in etkilerini büyük ilgiyle okuyacağınıza eminiz.
 

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri
Ah Şu Biz Kara Bıyıklı Türkler" ve "Ah Şu Biz Göçebeler
Kendimi hissettiğim durum göçebe 🤔
 
Top