• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Hidraların Ölümsüz Olmasının Ardındaki Gizem Sonunda Ortaya Çıktı

Enda

Neylersin!!!
V.I.P
Hidraların Ölümsüz Olmasının Ardındaki Gizem Sonunda Ortaya Çıktı
Kendini tamamen yenileyebilme özelliği sayesinde ölümsüz olarak tarihe geçen hidraların bu kendini yenileyebilme özelliği Kaliforniya Üniversitesi araştırmacıları tarafından araştırıldı. Araştırmacılar, hidra isimli canlıların kök hücreler aracılığıyla kendini yenilediğini ortaya koydu.

İnsanlık tarihinde en çok merak edilen şey her zaman ölümsüzlüğün sırrını çözmek olmuştur. Simyacıların da amaçlarından biri olan ölümsüzlük bulunamamış olsa da hidra isimli ölümsüz bir canlı bulundu.

Herkesin istediği bu özelliğe sahip olan su canlısı, yalnızca küçücük bir doku parçası aracılığıyla tüm vücudunu yeniden üretebiliyor. Birçok kişi bu canlının nasıl ölümsüz olduğunu merak ederken Kaliforniya Üniversitesi'ndeki bilim insanları bu canlının sırlarını çözdü.Hidra, ismini Yunan mitolojisinde yenilenme özelliğiyle bilinen bir canavardan alıyor. Canavar da kafası kesildiği zaman iki tane kafa üretebilmesiyle biliniyor. Yine de günümüzdeki hidraların çok daha etkileyici bir özelliği bulunduğunu söyleyebiliriz.

Sularda yaşayan hidralar, birkaç gün içerisinde yalnızca bir doku parçasından yeni bir hidra olarak üreyebiliyor. İyileşme sürecindeki ağların hepsi evrimin başlarındaki süreçte gerçekleştiği için biyologlar, bu özelliğin birçok hayvanın yanı sıra insanlarla da paylaşılmış olabileceğini düşünüyor.


Araştırmacı Abby Primack, yaptığı açıklamalarda "İnsanlar gibi diğer organizmalarda da beyin zarar aldığı zaman onarım zor gerçekleşir çünkü beyin hidrada gördüğümüz yenileme özelliklerine sahip değildir" ifadelerini kullandı.

Hidra'nın iyileştirme yeteneklerinin tamamıyla anlaşılması durumunda beyindeki hasarların da tamamen iyileştirilebilmesi mümkün olacak. Hidralara baktığımız zaman bu işleme benzer bir işlemin gerçekleştiğini de görebiliyoruz.

Hidralar zarar gördükleri zaman kök hücreler aracılığıyla yeni dokular üretiyor. Bu hücreler de insan embriyolarında ve yetişkin kemik iliğinde bulunuyor. Hücrelerin en temel hali olan bu hücreler, hiçbir hayvan hücresinin yapamayacağı bir yeteneğe sahip.

Kök hücreler, kendilerinden farklı hücrelere de dönüşebiliyor. Bir kök hücreden bir beyin hücresi ya da bir deri hücresi oluşturulabiliyor. Bu sayede sorun ne olursa olsun kök hücre aracılığıyla ihtiyaç duyulan hücre oluşturulabiliyor.
 
Top