Heykeli dikilen köpek.. Haçiko

~Esinti~

Yoğurda sütü bozuk dediler. Gitti ayran oldu
Özel üye
Haçiko isimli köpeğin heykeli Tokyo'da Shibuya istasyonununa dikildi. II. Dünya Savaşı'ndan sonra heykel tahrip oldu unutmadılar yerine 1948'de yenisini diktiler. Haçiko'nun hikâyesi 1987 yılında bir Japon filmine de konu oldu. 70 yıl önce yaşanmış bu köpek hikâyesinin son olarak Hollywood versiyonu çekildi.
Tokyo Üniversitesi'nde görev yapan Japon profesör Dr. Hidesabura Ueno, 1924 yılında küçük bir köpek yavrusu edindi. Profesör Ueno, köpeğine Japoncada "sekiz tane" anlamına gelen Haçiko adını koydu.

Safkan akita cinsi beyaz bir erkek olan Haçiko, her sabah üniversiteye gitmek için evden metroya yürüyen sahibine eşlik etti. Metronun dış kapısına kadar getirdiği sahibini uğurladıktan sonra da eve döndü.

Profesör bir akşam üniversite dönüşünde metronun çıkışında Haçiko'yu kendisini beklerken gördü ve çok şaşırdı. Bu akıllı köpek sahibinin eve dönüş saatlerini hesaplayarak ve aynı yolu kullanacağını düşünerek metronun önüne gitmişti.
Ondan sonraki bir yıl boyunca, Haçiko her sabah sahibini metroya kadar götürdü, her akşam iş çıkışında da metronun önünde karşıladı. Hiç saatini şaşırmadı.

Ama bir akşam profesör metrodan çıkmadı. Haçiko gözleri metronun kapısında gece boyunca bekledi. Bir sonraki akşam profesör yine yoktu. Üçüncü akşam metrodan yine çıkmadı. Üniversite'de kalp krizi geçirip ölmüştü profesör...

Haçiko her akşam sahibim metrodan çıkar diye inatla bekledi. Haftalar, aylar boyunca her akşam Tokyo metrosunun Shibuya istasyonu'nun kapısına gitti. Haçiko tam 9 yıl boyunca sahibinin gelmesini bekledi. 11 yaşındayken metronun kapısında öldü.
insan hayvan ilişkisinin sembolü olarak Tokyo'nun en önemli buluşma merkezlerinden biri olan Shibuya istasyonu'nun o kapısına Haçiko adlı köpeğin heykelini diktiler.

Shibuya istasyonu'nun o kapısı da Haçiko çıkışı olarak anılıyor.

Her yıl Haçiko'nun ölüm yıldönümü olan 8 Mart'da da birçok hayvansever h
 
Top