Her gün tükettiğimiz meyveleri ne kadar tanıyoruz? ve Dünyanın en favori meyvesi

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
V.I.P
Bu Ayın Lideri

Her Gün Tükettiğimiz Meyveler Hakkında İlginç Bilgiler
J2bBx6s.jpg

Her gün soframızda yer alan ve severek tükettiğimiz meyveler hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz? İşte daha bilinçli beslenmek için bazı meyveler hakkında ilginç bilgiler…

1) Domates

J1ttSx7.jpg


En yaygın bilgi ile başlayalım, domatesi aslında pek çoğumuz sebze olarak biliriz ve yaz kış severek tüketiriz. Peki domatesin aslında sebze değil de meyve olduğunu biliyor muydunuz?

2) Çilek

w6QoTSx.jpg

Baharla birlikte sofralarımızda yerini alan tadına ve kokusuna doyamadığımız çilek… 1 orta boy çilekte yaklaşık 200 adet çekirdek bulunduğunu biliyor muydunuz?

3) İncir

QS0zWUz.jpg

Taze ve kuru olarak birçoğumuzun severek tükettiğimiz incirin tam bir kalsiyum deposu olduğunu biliyor muydunuz? Yarım bardak kadar incirde neredeyse yarım bardak sütte olduğu kadar kalsiyum bulunur. Hayvansal gıda tüketmekten kaçınan veya süt ürünlerine karşı hassasiyeti olanlar için müthiş bir vitamin kaynağıdır.


4) Limon

Onjkh3R.jpg

Salatadan çorbaya, balıktan kurabiyeye pek çok yemekte kullandığımız limonun aslında güçlü bir temizlik malzemesi olduğunu biliyor muydunuz? Limon yüksek asitli olduğu için pek çok bakteriyi öldürebilir ve genel temizlikte kullanılabilir.


5) Portakal

NchiLyu.jpg

Kışın vazgeçilmezi portakal, tadına bayılıyoruz peki içeriğini biliyor muyuz? Portakal serbest radikalleri uzaklaştırmaya yarayan antioksidanlar içeren meyvelerdendir, düzenli tüketimde cilt yaşlanmasını yavaşlatmaya ve yaraların iyileşmesine katkı sağlayabilir.


6) Böğürtlen

Bwwruos.jpg

Tatlıların ve ara öğünlerin vazgeçilmezi olan böğürtlenin aslında gıda sektörünün yanı sıra tekstil sektöründe kumaş boyası olarak kullanıldığını biliyor muydunuz? Lacivert veya çivit renkli tekstil ürünleriniz varsa muhtemelen renklerini böğürtlenden almışlardır.


7) Ananas

hfui2Sa.jpg

Severek tükettiğimiz meyvelerden biri olan ananası daha hızlı olgunlaştırmanın çok basit bir yolu olduğunu biliyor muydunuz? Aldığınız ananas henüz ham ise baş aşağı (yapraklarının olduğu tarafta) bekletmeniz hızlıca olgunlaşması için yeterli olacaktır.


8) Muz

rVc8lPk.jpg

Ülkemizde de yaygın olarak yetiştirilen muzun aslında meyve olmadığını biliyor muydunuz? Elbette ki sebze de değil? Peki nedir bu muz? İnanmayacaksınız ama muz aslında bir çeşit yabani bitkidir.


9) Dünya’nın Favori Meyvesi

GSmDjDO.jpg

Peki yapılan anketlere göre dünya çapında en çok sevilen meyveyi tahmin edebilir misiniz? Ülkemizde çok yaygın olmasa da dünyanın favori meyvesi tropik iklim kuşağında yetişen mango meyvesidir.
 
Top