• Merhaba Ziyaretçi.
    "EYLÜL AYI" temalı fotoğraf yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Hava Değişiklikleri Nasıl Meydana Gelir?

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Hava Değişiklikleri Nasıl Meydana Gelir?

Dünyanın değişik kesimleri güneşten değişik miktarlarda sıcaklık alır. Genel olarak diyebiliriz ki güneşten gelen sıcaklığın miktarı enlemlere göre değişir.

Ekvator'dan uzaklaştıkça sıcaklık düşer. Kutuplara yakın bölgelerde, güneşten gelen ısı ve ışınlar Ekvator'a yakın bölgelerdekine oranla daha geniş bir alana dağılır.

Bunun nedeni Dünya'nıh eğimidir. Ayrıca kutuplara yakın bölgelerde güneş ışınları yere ulaşmadan önce daha kaim bir atmosfer tabakasında yol almak zorundadır.

Dünyanın her yerinin eşit ısınmaması, hava hareketlerine, yani rüzgarlara yol açar.

Ekvatordaki sıcak hava kutuplara, kutuplardaki soğuk hava ise ekvatora doğru hareket eder. Öte yandan, dünyanın dönüşü de rüzgarları etkiler ve saptırır.

Bu sapma Kuzey Yarıküre'de sağa, Güney Yarıküre'de sola doğrudur. Ancak bu düzgün rüzgar sistemi de, Dünya'nın bir kısmının kara, bir kısmının denizlerden meydana gelmiş olması dolayısıyla, karmaşık bir hale gelir.

Karalar sulardan daha çabuk ısınır ama, daha da çabuk soğur. Bu ise dünyanın çeşitli kesimlerinde basınç değişikliklerine yol açar. Dünya'nın Güneş çevresinde dönmesi sonucu mevsimler meydana gelir.
 
Top