• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Hatıra Defteri(nostaljı)

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
İlk ve ortaokul yıllarımızın en popüler olayıydı şüphesiz. Lisede artık olayın bilincine varıp, “Daha fazla rezil olmanın alemi yok!” diyerek vazgeçmişizdir bu sevdadan.

“Sevgili arkadaşım, bana kalbin kadar temiz bu sayfayı ayırdığın için çok teşekkür ederim.” diye başlar her yazı. Vee, “Seni seven ve daima sevecek olan arkadaşın.” diye de sonlanırdı mutlaka.

Şöyle bir cümle vardır çok sık yazılan: Seni hiç unutmayacağım. Bu cümle aslında çok derin anlamlar taşır. Şöyle ki: Benim okul bittikten sonra senle işim olmaz ama yine de seni severim, elbet bir yerde karşılaşırsak, konuşuruz. Acaba çok mu paronayakça bir yaklaşım oldu?

Aaah aah bir de bu defterlerin barındırdığı eşsiz maniler vardır:

Seviyorum ama kimi
En tatlı birisini
Nasıl söylesem sana
İlk harflerine baksana

Bu mani zamanında pek ünlü olmuş, her yazının altında görülür olmuştu. Akrostiş esprisi çok hoşa gitmişti o sıralar!

Tıkır tıkır fareler
Tavanda gezindiler
Daha yazacaktım ama
Kalemimi yediler

ya da,

Yaza yaza yaz geldi
Dallara kiraz geldi
Daha yazacaktım ama
Mürekkebim az geldi

İşte bu tür maniler de “Artık baydım yazmaktan, kaçayım artık.” düşüncesinin edebi dışavurumu olarak gösterilebilir.

Bir de hatıra defteri sahibinin ismini içeren maniler vardır, jest amacını taşıyan bu maniler de zamanında çok tutulmuştur. Hemen bir konu mankeni alıp, gösterelim örnekleri. Ayşe olsun. Bakalım:

Patatesi haşladım
Soymaya başladım
Ayşe aklıma gelince
Ağlamaya başladım

Bir balık olacağım
Denize dalacağım
Bırak beni anneciğim
Ayşe’yi bulacağım

Bir de tüm kelimeleri aynı harfle başlayan atraksiyonlu sözler vardır (Aliterasyon da denilebilir buna!):

Dileğim dileğinin dileğince olmasıdır.
Günün gününden güzel geçsin.
Sevenden sevilene sevgilerle sevgi dolu sözlerim hep seninle.

Hmmmmm… Egzantrik manilerimizi de unutmamak gerekir:

Kutuplar +63 derece olsa bile
Ekvator - 63 derece olsa bile
Dünya tersine dönse bile
Seni hiç unutmayacağım.

Sepet sepet yumurta
Sakın beni unutma
Unutursan küserim
Gözlerinden öperim

Hayatının bana ayırdığın bu bembeyaz sayfa gibi olmasını dilerim.
Şans yağmurlarında şemsiyesiz kalman dileğiyle.
Hayatın dikenli yollarında, güvenli bi şekilde ilerlemeni temenni ederim. Seni hiç bir zaman unutmayacak olan arkadaşın Abuzit. Unutma ki unutulanlar asla unutmazlar.
Diye devam eder giderdi hatıra defterine yazılanlar peki sizler neler yazardınız?

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
"vur hançeri kalbime
hançer kana bulansın
fazla derine inme
çünkü orda sen varsın"

bahçelerde maydonoz
bu ne biçim lacivert
ben annemi özledim
yaşasın 23 nisan

14.dozer geliyor dozer