Hamsterlarda Diş Çürükleri

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Hamsterlarda Diş Çürükleri

DİŞ ÇÜRÜKLERİ : çeşitli tatlı yiyeceklerin verilmesiyle bilirlikte görülen bir durumdur. Yüksek karbonhidrat içeren bir diet program ve asit aynı zamanda diş köküne kadar ilerleyip apseye neden olan diş çürüklerine neden olabilir. Semptomları tükürük salgılanması, yüzeysel şişkinlik ve kusma olarak görülebilir. Çürük diş tecrübeli bir veteriner tarafından çekilmelidir.

DİABETİK : tüm türleri etkileyebilmesine rağmen normalde Campbell's Dwarf Hamsterlara özgün bir hastalıktır. Genellikle 7. ve 9. ay arasında kirli bir kafes ve stresle kendini gösterir. Semptomları aşırı su tüketimi, titreme ve vucut ısısında düşüştür. Bazı vakalar komayla sonuçlanabilir. Diabetik için herhangi bir tedavi yolu yoktur ancak bazı önlemler yaşam kalites ve ömrü arttırılabilir, şekersiz pedialyte suyuna karıştırılabilir. Eğer diabetikten şüpheleniyorsunuz hazır hamster yemlernde ki mısır tanelerini ayıklamayı ve havuçtan uzak tutmayı unutmayın.

İSHAL : çoğunlukla gereğinden fazla taze sebze ve meyve tüketimi sonucu ve diet programında ki ani değişim ya da strese dayalı olarak ortaya çıkar. Temizlenmemiş suluğun içinde oluşan yosunların da ishale neden olduğu söylenmektedir. Semptomları anüs bölgesinde oluşan nem ve dışkı renginden ki açılmadır. Taze sebze ve meyveleri çıkarıp kuru gıdalar ve suyla besleyiniz.

DİSTOSİ : dişilerin karnındaki yavruyu doğuramamasıdır. Genel sebepleri dişinin obez olması, deformasyona uğraması ya da ekstrem boyutta ki yavrulardır. İlk belirtiler uyuşukluk ve vajinal kanamadır. Dişiyi ve yavruları kurtarmak için sezaryan gerekebilir.
 

Top