Halı Modelleri

beleris

Üyecik
Ev dekorasyonunun önemli parçalarından biri olan halı seçimi doğru bir şekilde yapıldığında, bulunduğu odaya bir bütülük getirir ve ahenk sağlar.Peki halı modelleri arasında odanıza en uygun halıyı seçmenin püf noktaları nelerdir?

1.Salon veya oturma odası için Seçeceğiniz halıda, en az 1 mobilya rengi bulunmalıdır. Böylece halı mobilyalar için tamamlayıcı bir özellik kazanır.
2.Ayn odada birkaç halı kullanmayı düşünüyorsanız ebatlarını farklı kullanmamaya özen gösterin.
3.Özellikle evde küçük çocuk ve bebekler varsa güvenlik önemli! Alacağınız halının kaymayan, rahatça sabitlenen bir halı olmasına dikkat edin. Ayrıca bebek halıları seçiminde halının anti- alerjik olması oldukça önemli.
4.Halı koyacağınız oda küçükse beyaz veya açık renkte halılar tercih edin. Böylece odaya ferah bir hava gelecektir.
5.Mutfak halısı seçerken halının renkli ve yağlı lekelere dayanıklı, çabuk temizlenen, kaymaz tabanlı bir halı olmasına dikkat edin. Uzun tüylü halılardan uzak durun!
6.Yatak odası ve oturma odasını minimalist bir dekorasyona sahipse, renkili ve desenli bir halı seçimi odaya renk katacaktır.
7.Evde çocukların olup olmaması, hayvan beslenmesi gibi fakörler oldukça önemlidir. Genelde bebekli ve hayvanlı evlerde koyu renkli halılar tercih edilesi, halının daha az kirlenmesi açsından önemlidir.
8.Kısa havlı halılar, tekerlekli koltuk kullanıldığı durumlarda daha kullanışlıdır. Aynı zamanda evde bastonla yürüyen yaşlılar veya engelli kişiler yaşıyorsa halının kısa havlı olması kolaylık sağlar.
9.Halı satın alırken kalite önemlidir. Halının ne kadar sürede eskiyeceği ve eskidiğinde nasıl gözükeceği odanın şıklığını etkileyecektir.
10.Eğer salonunuz için klasik mobilyalar tercih ettiyseniz aynı şekilde klasik bir halı seçmeniz odaya bütünlük kazandıracaktır. Eğer modern bir dekorasyon kullandıysanızda halınızın modern olmasına özen gösterin.
 
Düzenleyen yönetici:
Top