Hafizayi geliştirmenin pratik yolu

Oku, yaz ve ezberle. Bu 3 maddeyi kullanıp 9 aşamada zekanızı geliştirin.
Vücut için egzersiz ne kadar gerekliyse, zihin için de öyle. Bunun için yapmanız gereken şey ilkokul günlerinize dönmek. Sonra da okumak, yazmak ve ezberlemek.

Bu basit 3 maddeyi aşağıdaki bir dizi işlemle uygulayın ve kendinizi test edin. Şiir seviyor musunuz?

Seviyorsanız, en sevdiğiniz şiiri seçin. Pek bilmediğiniz bir şiir bulmak egzersiz sonuçlarının daha faydalı olması için önemli.

Şiir sevmiyorsanız bir şarkı sözü seçebilirsiniz. Başlıyoruz:

1- İlk okuyuşunuzda yavaş davranın. İçinizden okuyun. Her kelimenin orada neden bulunduğunu anlamaya çalışarak yavaşça okuyun. Anlamlar, hatırlamanızı kolaylaştırır.

2- Sonrasında, kendinizi okuduğunuz şiirin ritmine kaptırarak hızla içinizden okuyun. Hatta birkaç kere hızla okuyabilirsiniz, daha iyi.

3- Boş bir kağıt alın ve şiiri oraya kopyalayın. Yapılan araştırmalarda birçok kişi, bazı bilgileri yazarak daha kolay hatırladığını belirtiyor. İsterseniz birkaç kere yazabilirsiniz.

4- Şimdi şiiri yüksek sesle okuyun, sesli duymak sizin kelimeleri daha kolay ezberlemenize yarayacaktır.

5- Eğer imkanınız varsa yüksek sesle okurken, kayıt edin. Sonrasında kendi sesinizden kaydettiğiniz şiiri birkaç kez sesini açarak dinleyin.

6- Şiiri kendi isteğinize göre bölümlere ayırın. Kendi seçeceğiniz ayrıştırma ile ezberleyeceğiniz şiiri kişiselleştirmiş olacak ve kolay hatırlayacaksınız.

7- Sadece bir dizeyi veya kıtayı tekrarlayarak okuyun. Ezberlemeye çalışın. Ne zaman zihniz artık o dizeye yakınlık gösteriyor, o zaman diğerlerine geçin. Daha sonra iki dizeyi veya kıtayı arka arkaya okuyarak ezberlemeye çalışın.

8- İyi bir uyku çekin. Her zaman yoğun düşünceler sonrası gelen uyku, yorulan zihninizi öğrendiğini unutturmayarak dinlendirmeye yarar.

9- Şiirin bir kopyasını hep yanınızda taşıyın. Gün içerisinde ne zaman canınız isterse, boş vakit bulursanız, önce içinizden şiirin hatırlayabildiğiniz kadarını söyleyin, sonra kağıttan okuyun.

 
Top