Hafızanızın gücünü ölçün! / test

Her zaman "Hatırlayacağım, hatırlıyorum…" demelisiniz çünkü "Unuttum, hatırlayamıyorum…" derseniz o bilgi asla aklınıza gelmez. Gelin hafızanıızı test edelim.

Arziye, Şaziye ve Raziye üç kız kardeştir. Üçü de birbirinden unutkandır. Arziye bir gün evlenir ve kardeşleri evine ilk kez gelir. Arziye not eder; kahve ikram edeceksin, yemek ikram edeceksin, çay, meyve… ikram edeceksin. En sonuna da şunu yazar; her ikramdan sonra üzerini çizeceksin. Kahve ikram eder Arziye kardeşlerine ama üzerini çizmez. Unuttuğu için tekrar tekrar kahve ikram eder. Raziye ve Şaziye de unuttuğundan içerler. Akşam olunca kalkarlar. Şaziye ve Raziye yolda konuşurlar; Arziye bir kahve bile ikram etmedi. Arziye de eşine der ki; Evime geldiler bir kahve bile içmeden gittiler.

Unutkanlığınız bu düzeyde olmadığı taktirde "Hatırlayacağım, hatırlıyorum…" demelisiniz. Bilgisayar beynimizden örnek alınarak yapılmıştır. Bilgisayara bir komut verdiğiniz zaman mutlaka yapar. Bir şeyi hatırlamak istediğinizde "Bu bilgiyi bana getir…" dediğinizde o bilgi size mutlaka gelir. Aksi halde "Unuttum, hatırlayamıyorum…" derseniz o bilgi asla gelmez.

Demans başlangıcı varsa
Yoğun stres, zihinsel yorgunluk gibi faktörler unutkanlığa neden olabilir. İsimleri, telefon numaralarını, eşyalarımızın yerini, söz verdiğimiz halde arkadaşımızı aramayı, alışverişe çıkarken alacaklarımızı unuttuğumuzda "bugünlerde çok unutkan oldum" deriz. Bu durum bazen sorulan soruları tekrarlama, yolları, mekanları karıştırma, işte verimliliğin düşmesi, çevreye ve hobilere ilgide azalma ile de kendini gösterebilir. Oysa günlük yaşamı çok etkilemediğini düşündüğümüz unutkanlıklar, ileri yaşlarda görüldüğünde halk arasında "bunama" olarak bilinen "demans" adlı hastalığın habercisi olabilir.

Aşağıdaki soruları cevaplayarak hafızanızın gücünüzü ölçün
Bu testin sonuçları doktor muayenesi ve değerlendirmesi yerine geçmez. Klinik değerlendirme için doktorunuza başvurunuz.
--------------------------------------------------------------------------------
Sorular
1. Evde sürekli bir şeyler arıyorum.
2. Daha önce geldiğim bir yeri bulamıyorum.
3. Yaptığımı sandığım bir işi gerçekten yapıp yapmadığımı kontrol ediyorum.
4. Dışarı çıkarken yanıma almam gerekenleri unutuyorum.
5. Bir önceki gün yapmam istenen bir işi unutuyorum.
6. Ara sıra görüştüğüm arkadaşlarımı ve akrabalarımı tanımakta güçlük çekiyorum.
7. Okumakta olduğum yazıda anlatılan hikâyenin ne olduğunu karıştırıyorum.
8. İletmem gereken önemli mesajları unutuyorum.
9. Kendimle ilgili önemli detayları, örneğin doğum tarihimi ya da yaşadığım semtin adını unutuyorum.
10. Bana anlatılan bir hikâyenin ayrıntılarını karıştırıyorum.
11. Eşyaların durdukları yeri unutuyorum veya onları tamamen yanlış yerde arıyorum.
12. Daha önceden bildiğim bir otoyolda ya da binada yönümü kaybediyorum.
13. Her zaman yaptığım işleri iki kez yapıyorum. Örneğin çayı iki kez demliyorum ya da saçımı üst üste iki kez yıkıyorum.
14. Az önce söylediğim şeyi unutup bir kez daha söylüyorum ya da aynı soruyu üst üste iki kez soruyorum.


Cevaplar
a) Asla ya da hemen hemen hiç (Yılda bir kez ve daha az)
b) Zaman zaman (Ayda birkaç kez)
c) Sık sık (Haftada birkaç kez)
d) Çok sık (Her gün)
--------------------------------------------------------------------------------


Değerlendirme
a şıkkı çoğunluktaysa (Hafızanız mükemmel)

b şıkkı çoğunluktaysa (Hafızanız kuvvetli ancak onu kuvvetlendirmek için yazılmış kitaplardan ve oyunlardan yararlanabilirsiniz.)

c ve d şıkkı çoğunluktaysa (Hafızanız çok zayıf. Hafızanızdaki boşluklar hayatınızı cehenneme çeviriyor olmalı. Unutkanlığınızın gerçek)
 
Top