• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Hadislerin Işığında

yeşüLL

limitsizsiniz...!
Özel üye
Mümin kardeşinle münakaşa etme,onun hoşuna gitmeyecek şakalar yapma ve ona yerine getiremeyeceğin bir söz verme.
(Tirmizi,58)

yeşüLL

limitsizsiniz...!
Özel üye
Bir mü’min, güzel ahlâkı sayesinde, gündüz oruç tutup gece namaz kılan kimselerin derecesine ulaşır.
(Ebû Dâvûd, "Edeb" ,7)​

yeşüLL

limitsizsiniz...!
Özel üye
Bir müslümana, kardeşine üç günden fazla küsmesi helal değildir. Bunlar karşılaşırlar da her biri diğerinden yüz çevirir. Bu ikisinden hayırlı olanı, birinci olarak selam verendir.
(Müslim, Birr 25)​

yeşüLL

limitsizsiniz...!
Özel üye

Ebû Hüreyre radıyallahu anhden rivayet edildiğine göre Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
Güzel söz sadakadır.
Buhârî, Edeb 34, (VII, 79)​

yeşüLL

limitsizsiniz...!
Özel üye
Kur'an-ı Kerimi okuma ve anlamasını bilen mü'min, mana alemindeki bazı meleklerle beraberdir. Okuma, öğrenme ve ezberlemede zorlukla karşılaşan kimseye de iki kat sevap vardır.
(Müslim, 2318)

yeşüLL

limitsizsiniz...!
Özel üye

Oruç perdedir. Biriniz birgün oruç tutacak olursa kötü söz sarfetmesin, bağırıp çağırmasın. Birisi kendisine yakışıksız laf edecek veya kavga edecek olursa "ben oruçluyum!" desin .
(Müslim,1161)

Cennette reyyân denilen bir kapı vardır ki kıyamet günü oradan ancak oruçlular girecek, onlardan başka kimse giremeyecektir. 'Oruçlular nerede?' diye çağrılır. Onlar da kalkıp girerler ve o kapıdan onlardan başkası asla giremez. Oruçlular girince o kapı kapanır ve bir daha oradan kimse girmez..
(Buhârî, "Savm", 4)

Ramazan orucunu tutan ve buna şevval ayında altı oruç daha ekleyen kişi, bütün seneyi oruçlu geçirmiş gibi olur.
(Müslim, "Sıyâm", 204)

yeşüLL

limitsizsiniz...!
Özel üye
Ümmetimin iyi–kötü bütün amelleri bana gösterildi. İyi işlerinin içinde, gelip geçenlere eziyet veren şeylerin yollardan kaldırılmasını da buldum. Kötü amelleri arasında da mescidde temizlenmeden bırakılmış balgamı gördüm.
(Müslim, "Mesâcid" , 57)​

yeşüLL

limitsizsiniz...!
Özel üye
مَنْ لاَ يَرْحَمِ النَّاسَ لاَ يَرْحَمْهُ اللَّهُ
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez
(Müslim, Fedâil, 66; Tirmizî, Birr, 16)