Gut Ağrısını Doğal Yöntemlerle Azaltın

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
Gut, bugünlerde birçok insanı, özellikle de ileri yaşlardaki yetişkinleri, etkileyen bir hastalıktır. Ürik asidin kan akışında fazla üretiminden kaynaklı fazlalıklar genellikle eklemlerde toplanırlar, ancak bu aynı zamanda böbrek rahatsızlıklarının bir belirtisi veya pürin içerikli besinlerin tüketiminin bir belirtisi de olabilir.

Ürik Asit Nasıl Azaltılır?

Sağlıklı beslenmek, salatalık gibi su açısından zengin ve pürin içeriği düşük besinleri bol bol tüketmek çok önemlidir. Bu sebze, 100 gramlık porsiyonda, 7.3 mg pürin içermektedir, bu sebeple ürik asit seviyesini azaltmada ve gut hastalığından kaçınmada oldukça etkilidir.

Su da eklemlerde biriken ve ağrıya sebep olan ürik asit kristallerinin yokedilmesinde oldukça etkilidir. Gün içinde bol bol su tüketin (mümkünse iki litreden fazla) ve su oranı yüksek besinlerin tüketimini arttırın. Salatalık, kabak ve meyveler bu anlamda mükemmel tercihler olacaktır.

tXpcA29.jpg
Gut hastalığının veya ürik asit birikiminin en belirgin sebepleri şu şekilde sıralanabilir:

*Yüksek tansiyon,
*Obezite,
*Kronik böbrek rahatsızlıkları,
*Lösemi,
*Sedef hastalığı,
*Anemi,
*Aile geçmişi,
*Alkol tüketimi.

Gut, vücudun kırmızı et gibi bazı besinlerden aldığı yüksek miktarda proteini işlemek zorunda kaldığı zamanlarda ortaya çıkar. Bu proteinlerin bir kısmı ürin ve terleme yolu ile vücuttan atılır, ancak bir kısmı da vücutta kalmaya devam eder.

Bu miktar normal seviyeyi aştığı zaman vücutta kan akışı ve eklemler de dahil çeşitli lokasyonlarda biriktirilmeye başlar.

Bu yüzden ürik asit kristalleri oldukça acı vericidir ve şişkinliğe, kırmızılığa ve belirli bölgelerde -özellikle ayak başparmağı ve ellerde- gerginlik veya basınç hissine sebep olurlar. Dizlerde, ayaklarda, ayak bileklerinde, omuzlarda veya dirseklerde daha az oranda acı oluşabilir.

Eklemlerdeki Ürik Asit Kristallerini Yok Etmek İçin Doğal Yöntem

Eklemlerdeki ürik asit kristallerini yok etmek için hazırlayacağınız bu doğal su için ihtiyacınız olanlar şu şekildedir:

*Bir adet orta boy salatalık,
İ*ki kereviz sapı,
*Bir dilim limon,
*Bir çay kaşığı rendelenmiş zencefil kökü.

Tüm malzemeleri yıkayın, salatalık ve kereviz saplarını dilimleyin ve blendırdan geçirin. Sonrasında dilim limonu ve zencefilleri de ilave edin. Bu karışımı her gün tüketin. Aç karnına içmek etkisini arttıracaktır. Hatta bir gün içinde ikincisini de içmeyi deneyin, özellikle akşamları iş sonrasında.

Bu içeceğe ilaveten, yüksek oranda pürin içeren yiyecekleri tüketmeyi azaltın ve bol bol egzersiz yapın; hiç olmazsa düzenli olarak yürüyün.

Ürik Asidi Azaltıcı Doğal ve Evde Uygulanabilecek Tarifler

Eğer kan akışınızda veya eklemlerinizde ürik asit problemi yaşamaktaysanız; aşağıda belirteceğimiz ev yapımı tarifleri denemelisiniz.

*Dört havuç, bir mango, bir dilim ananas, 30 gram çilek ve bir limondan bir meyve suyu elde edin. Sabahları aç karnına ilk olarak bu meyve suyunu tüketin. Eğer semptomlarınız geri gelirse, akşamları da bir tane daha bu meyve suyundan tüketebilirsiniz.
*30 gram kızılcığı, bir litre suda üç dakika boyunca kaynatın. Üstünü kapatın ve süzmeden önce on dakika kadar bekletin. Günde üç bardağa kadar bu içecekten tüketin.
*Üç çorba kaşığı biberiye yağı ile üç çorba kaşığı soya fasulyesi yağını karıştırın ve bu karışımı, gut ağrısı çektiğiniz bölgelere nazikçe masaj yaparak uygulayın.
*Bir domatesin suyunu sıkın ve bundan günde üç defa için. Olgun domateslerden kullandığınıza emin olun. Ayrıca, öğünlerinize daha fazla çiğ domates eklemeyi de deneyebilirsiniz.

*Bir litre su ve karbonat ile bir macun hazırlayarak, bunu iltihaplanma ve ağrının olduğu bölgelere, ağrıyı azaltmak amaçlı uygulayabilirsiniz.
*İki diş sarımsağı ezin, bir çorba kaşığı buğday kepeği ve elma sirkesi ile karıştırın. Karışımdan bir macun elde edin ve etkilenen bölgeye sürün.
İ*ki geniş lahana yaprağını blendırdan geçirin ve ağrı duyduğunuz bölgeye dairesel hareketlerle günde iki veya üç defa uygulayın.
*Yarım soğanı bir litre suda, üç dakika kaynatın. Süzmeden önce, beş dakika kadar bekletin. Bu karışımdan günde üç defa birer fincan tüketin. Eğer tadı çok sert gelirse bir miktar bal ekleyebilirsiniz.
*Bir koçan mısırı yaklaşık bir litre su içerisinde on dakika kadar haşlayın. Sonra mısırı alarak sıvıyı süzün ve bu sıvıyı günde üç fincana kadar tüketin.
*Bir litre suyu; içerisine üç dal maydanoz, 50 gram lahana ve yarım soğan ekleyerek kaynatın. Ocaktan almadan önce on beş dakika kadar kaynatın, sonra süzün ve soğumaya bırakın. İçmeden önce içerisine bir limonun suyunu ekleyin. Bu içeceği tüketmek için en iyi vakit öğle yemeği vaktidir.
*Yarım litre su ile iki çorba kaşığı mürver çiçeğini kaynatın, üstünü örtün ve soğumaya bırakın. Bu içeceği gün boyunca tüketebilirsiniz ve dilerseniz tatlandırmak için bal ilave edebilirsiniz.
*Bir sap aloe vera bitkisini dilimleyin ve jelini çıkartın. Bu jeli gut ağrısı çektiğiniz bölgeye uygulayın veya dilerseniz, aloe vera bitkisini dilimledikten sonra doğrudan da bu bölgelere uygulayabilirsiniz.
 
Top