Gözlük camının buharlaşması nasıl önlenir?

Enda

Neylersin!!!
V.I.P

Göz hastalıkları tedavisinde doktorların önerisi üzerine kullanılan gözlükler oldukça hassas bakıma ihtiyaç duyar. Farklı sebeplerden dolayı gözlük kullanımında yaşanan sorunların başında buharlaşması gelir. İşte, gözlük camının buharlaşmaması için yapılması gereken en pratik yöntemler...​

Gözlük camının buğulanması sorunu genelde gözlük kullananların hoşuna gitmeyen bir durumdur. Soğuk ortamdan sıcak bir ortama geçildiğinde gözlük buharlanması mümkündür. Kış mevsiminde sıkça rastlanan bu rahatsız edici durum görüntü kalitesine engel olduğu gibi, gözle görülmeyen küçük kazalara da sebebiyet verebilir. Bu durumun önüne nasıl geçilmelidir?
GÖZLÜK CAMININ BUHARLANMAMASI İÇİN NE YAPILMALI?
-
Gliserin gözlük buğulanmasını önleyen en önemli etkendir. Tamamen temizlenmiş gözlük camlarına uygulayınız,buhardan eser kalmayacağını göreceksiniz.
- Elma yapısından dolayı parlaklık veren bir meyvedir. Bu nedenle camların buğusunu önlemek amaçlı elmayı gözlüğünüzün cam kısımlarına sürünüz. Gözlüklerinizin görüş kalitesini engellememiş olacaksınız.

- Diş macunu da en az elma kadar parlatan bir diğer maddedir. Diş macununu sürüp bekletiniz daha sonra suyun altında iyice durulayınız. Gözlük bezi ile kurulamanız yeterli olacaktır.
- Bir diğer yöntem ise bulaşık deterjanıdır. Camınızı yavaş hareketler yaparak köpürtünüz. Suyun altında ovalayarak yıkayınız. Temiz gözlük bezi ile kurulayınız.

• Buhar önleyen özel mendil kullanmak:
Kolaylıkla satın alınabilen buhar önleyici mendiller ilk çözüm olarak akla gelmektedir. Fakat bu yöntemin dezavantajı, her yerde mendilinizi taşımak zorunda olmanızdır.

• Gözlük camını tıraş kremi ile temizlemek:
Gözlük camının ön ve arkasına tıraş kremi sürerek bir bez yardımıyla ovalayıp soğuk su ile durulamaktan ibarettir.

Enda

Neylersin!!!
V.I.P
Ben bu ve başka bir çok yöntem denedim yok arkadaş engellemiyor :)
Ben sabunu denedim az buhar yaptı gözlükçü zaten sabunlu su ile yıka demişti bir de o konuyu yapıştıramadım doktorlar hava gitmesin diye maskeleri bantlıyormuş dün haberde gördüm özel kremler jeller falan varmış olmadı onu alacan
Sabunun iyi geldigini duymustum ?
:)
Kızım bu durumdan çok müzdarip hemen haber vereyim
Onlardan biri de benim :)