• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Göz Hareketleri ve Beden Dili

Mayis

Üyecik
Beden dili göz hareketleri; iletişim esnasında gözlerimizle yaptığımız hareketlerle verdiğimiz mesajlardır.

Beden dili - göz hareketleri
İletişimin en önemli unsurlarından biri göz temasıdır. Ayrıca karşımızdakinin gözlerinin içine bakmak kendinden eminlik göstergesidir. İletişime geçtiğimiz kişi ile kuracağımız göz teması onu dinlediğimizi gösterir. Gözleri kaçırmak özgüven eksikliğinin ilk işaretidir.

Gözleri aşağıya yöneltmek korku, suçluluk veya boyun eğme mesajlarını içerir. Endişeliyken veya başkalarını değerlendirirken gözlerimiz hızlı kırpışmaya daha yatkındır. Gözlerimizi büyütmek konu veya kişilere daha ilgili olduğumuzu gösterir.

Bir anıyı hatırlamaya çalışırken gözlerimiz sağ üst köşeye bakar. Yukarı bakmak ise düşündüğümüz anlamına gelir. Kişi kendini hakarete uğramış hissettiğinde göz kontağını keser.

Birinin gözlerine ayırmaksızın bakmak agresif ve baskınlık kurmaya dayalı bir davranıştır. Ayrıca bir insanın gözlerine dik dik bakmak onu rahatsız eder. Eğer bir insanın gözlerine doğrudan bakılamıyorsa bu insanın iki kaşının arasına bakmak da gözlerine bakıyormuş etkisi yaratabilir.

Gözler ile birlikte kaşlar da hareket eder. Kaşları aşağı yönelterek gözleri kısmak karşıdakinin söylediklerini anlamaya çalışma anlamına gelir. Herhangi bir şaşırma karşısında da kaşlar yukarı yönlenerek gözler büyür. Başkasının rahatsız edici bir yorumundan sonra gözlerin yana kaydırılması yaygın bir tepkidir. İlgisini kaybeden bir kişi ise çevresindeki varlıklara göz gezdirmeye başlar. Kişinin heyecanlanması durumunda ise göz bebekleri büyür. Aynı şekilde yalan söyleyen birinin de göz bebekleri büyür.
 
Top