Google'dan Sürücüsüz Araba Için Şaşırtan Karar Açıklaması

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Google uzun süredir sürücüsüz arabanın testlerini yapıyor. Sürücüsüz otomobil dendiğinde akla gelen ilk isim olan Google'dan, herkesi şaşırtan açıklama: Google araba üreticisi olmayı planlamıyor.

dhKGib8.jpg


Her ne kadar Google şu anda kendi sürücüsüz arabasını üretmiş ve test ediyor olsa da, firmanın planı bu işi seri üretime dökmek değil. Almanya'daki Frankfurt otomobil fuarında Google merkez ve doğu Avrupa yöneticisi Philipp Justus'un söylediğine göre firma, bir araba üreticisi olmayı planlamıyor: "Bu, yalnız yapabileceğimiz bir şey değil. Ayrıca Google, bir araba üreticisi olmayı planlamıyor."

hBNQuv5.jpg


Google'ın eski Ford ve Hyundai Genel yöneticisi John Krafcik ile anlaştığı ve otonom araba üretme planlarını ilerlettiği söylentileri, geçtiğimiz hafta artmaya başlamıştı. O sırada Krafcik'in yayınladığı bir tweet de yöneticinin, Google'a yardımcı olmak için sabırsızlandığı belirtilmekteydi.

6guWAlk.jpg


Justus'un açıklamasına göre Google, otomobil endüstrisi ile ortak çalışmaya devam edecek. Ancak diğer otomobil üreticileri ile ortak çalışmasına devam edecek olan firmanın, kendi arabalarını üretmek ve satmak gibi bir planı yok.

UOph4ZB.jpg


Bunun anlamı, sürücüsüz araba teknolojisinin arkasındaki itici güç olan Google'ın, bir gün diğer firmalar tarafından kullanılacak olan teknolojiyi geliştirmekte yetineceği. Tabii ki Google'ın gelecekte fikrini değiştirme ihtimali de bulunmakta...
 
Top