Göğüs Çatlakları Nasıl Geçer?

dderya

kOkOşŞ
V.I.P
Derideki çatlaklar, vücudun birçok bölgesinde ve birden fazla nedenle meydana gelebilir. Bu çatlaklar vücudun karın, bacak, göğüs, kalça gibi bölgelerinde oluşup kişiye endişe verebilir. Özellikle kadınlarda görülen ve problem oluşturanı göğüste oluşan çatlaklardır.
kjQ9Q1r.jpgPeki göğüs çatlakları nasıl oluşur?

Cilt birdenbire ve hızlı bir şekilde gerildiği zaman cildin alt deri tabakasında çatlaklar meydana gelir. Bu esneyip gerilme ve yeniden eski halini alma sürecinde deride gerçekleşen yırtılmalar çatlak olarak görünür. Öncelikli belirtileri karıncalanma ve kaşınma hissi olan çatlaklar, ilk olarak kırmızımsı bir renkle varlık gösterir. Bu aşamada çatlaklara müdahale etmek nispeten daha kolay ve doğru bir tedavi yöntemi olacaktır. Sonraları çatlaklardaki bu renk giderek açılarak beyaz halini alır.

Ergenlik, gebelik ve vücudun hızlı kilo alıp kaybetme süreçleri derinin olması gerekenden daha hızlı gerildiği dönemlerdir. Bu nedenle de çatlaklar oluşur. Genetik yapının da çatlak oluşumunda belirleyici bir etkisi olduğundan söz edebiliriz.

Bu çatlakların meydana gelmesini önlemek mümkündür. Vücudun özellikle de karın, bacak ve göğüs bölgeleri esnemeye yatkın hale getirilebilir. Bol miktarda su tüketimi ve cilde uygulanacak losyon ve yağlar cildin esneklik kazanmasına yardımcı olacaktır. Dengeli ve düzenli beslenmek, bu bölgelere masaj yapmak ve bölgeyi diri tutmak çatlak riskinden korunmak için önemlidir.

Göğüste oluşan çatlaklar karşısında ne yapabiliriz?

Çatlakların beyaz sedef rengini ve ince çizgi halini aldıktan sonra yok edilmesi mümkün değildir. Ancak çeşitli yöntemler kullanarak görünürlüğünü önleyebilir ve zamanla belirginliğini yitirmesini sağlayabiliriz. Bu aşamada hekim kontrolünde yapılması öngörülen mikrodermoabrazyon, kriyoterapi, lazer ve reflexoterapi gibi yöntemler vardir. Ayrıca kişisel olarak da çatlaklarla baş edilebilir. Bunu gerçekleştirmek için öncelikli olarak cildi sürekli kremle nemlendirmek ve bol miktarda su tüketmek gerekir. Havuç, marul, kavun, domates, kırmızıbiber gibi A vitamin yönünden zengin ve ıspanak, fındık, badem, ayçekirdeği gibi E vitamin içeren gıdaları tercih etmek cildiniz için faydalı olacaktır. Ayrıca kısa süre içerisinde kilo alıp vermemeye ve spor yapmaya özen göstermek çatlak oluşan cilt yapısında ciddi bir düzelme sağlar.
 
Top