• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

GHOST (2 Dakikada Windowsunuzu Tekrar Kurun)

Durum
Konu mesaj gönderimine kapalı.

merakettim

Homo Sapiens Sapiens
Özel üye
Norton Ghost kullanımı ile ilgili geniş açıklamayı alttaki likte bulabilirsiniz.

Norton Ghost Kullanımı ve Boot Cd Hazırlamak

-------------------------------------​

Norton Ghost, istediğinizde bilgisayarınızın bir bölümünün ya da tamamının yedeğini alabilen ve bunu sorunsuzca geri yükleyen günümüzün en profosyonel güvenlik programıdır. Tüm dünyadaki yüzbinlerce kullanıcısı ile her geçen gün kullanımı artmaktadır.

Bilgisayarınıza format atıp format sonunda bilgisayarınıza işletim sisteminin yanında tüm ayarlar, programlar, sık kullanılanlar, driverlar (sürücüler) vb. her şey yükleniyor ve bunun süresi 8-10 dakika gibi bir zaman dilimi. İşte Norton Ghost bu hayali gerçeğe dönüştürüyor.
Ghost'un hem 2006 yılında çıkan 10.0 sürümünü hem de 2007 yılında çıkan 12.0 sürümünün linklerini aşağıda.

Ghost 12.0, en az 1024 Ram ve 1.7 işlemci ister. Özellikle vista yüklü bilgisayarların imajlarını almak için kullanılır. Bilgisayarınızın Ram'i 1024'ün üzerinde ise 12.0 ı indirmenizi tavsiye edilir.
Ghost 10.0 , 256 ram ve üzerinde çalışır. Windows Vista uyumlu değildir. XP kullanıyorsanız özellikle 10.0 sürümünü indirmenizi tavsiye ediyorum. Üstelik 12.0 sürümünden daha hızlı çalışıyor.

Partları indirip Ghost imajını klasöre çıkarıyoruz. İndirdiğiniz dosya, Nero ile yaratılmış bir kalıp dosyasıdır. Bilgisayarınızda nero 7 veya 8 sürümü ya da benzeri programlarla kalıp dosyasını CD'ye yazdırmanız gerekiyor. (Nero 6 yazmıyor) Ghost programı sanal cd ile çalışmaz mutlaka Cd ye yazdırmalısınız.

Mell

Üyecik
teşekkürler güzel paylaşım.2 dakika da demişsin anlattıklarına göre yine bi yarım saat sürer herhalde.Benim sistem xp yi zaten 15 dakikada kuruyor :D
ama bu programın en önemli avantajı sürücüleri tekrar geri yüklemesi.yani kendin tek tek cd takıp sürücüleri yüklemiyorsun.doğrumudur?

merakettim

Homo Sapiens Sapiens
Özel üye
Ghost hakkında daha fazla bilgi edindim ve bilgisayarımı kötü emellerime alet ettim.:D
Ghost atabilmek için d sürücünüzde ghost olmasa da oluyor.DVD okuyucunuz varsa,C nin Ghost uzantılı kalıbı DVDyi geçmeyecek şekilde küçük.Kendimize ghost DVDsi yapıyoruz önce.Yukarda anlattığım gibi Kalıbı aldıktan sonra,Ghost.exe dosyasını ve kalıbı DVDye yazdırıyoruz.Ayrıca D den Ghost atmak için D Fat32 formatında olması gerek.Aksi durumda(NTFS olursa)MSDS modunda D sürücüsü görünmeyecek ve Ghost komutunu çalıştırmayacaktır.
DVD sürücümüz E olsun.
Daha önce D:\> yaptığımız yeri E:\> yapıyoruz ve tam komut E:\>ghost oluyor.
Gerisi aynı:)
Not: D sürücümüz Fat32 iken NTFS kadar avantajlı değil.NTFSnin Fat32 den birçok üstünlüğü var.D den ghost atmayacağımıza göre Fat32 değil,NTFS yapabiliriz:)

deneme90

Üyecik
Açıklama: Bu programı kullanabilmek için harddiskinizi ikiye bölmeniz lazım.Genel olarak yapılan işlem;windowsunuzun kurulu olduğu sürücünün tamamını diğer sürücüye kopyalamak ve windows dosyaları bozulduğunda,kopyalamış olduğumuz sürücüyü tekrar yapıştırmak.
Örneğin:Harddiski 2ye böldük.C ve D sürücülerimiz olsun.En basitinden 40gb harddisk olsun.C ye vereceğimiz boyut 2 gb olsun.D ye ise 38 gb kalıyor.Windowsumuz C de kurulu.Ghost uzantılı olarak imaj(image)alıyoruz ve D sürücümüze atıyoruz.Şim di soracaksınız.''Windows çalışmıyoken,kopyalama işlemi nasıl yapılacak?''.Bilgisayarımıza Win98 cdsi takıp,cdrom destekli çalıştıracağız.Unutmadan,indirmiş ollduğumuz GHOST.EXE dosyasını D sürücüsüne kaydedeceğiz.MSDS modunda çalışmış olacak bilgisayarımız.Görünen ekranda C:\> yazacak.Burada C:\>d yazıp enter basacağız.D:\> yazacak.D:\>Ghost yazacağız ve ghost ekranı(mavi) açılacak.Buradan Local/Partition/To image yolunu takip edip,C sürücümüzün ghost uzantılı imajını alacağız.
Bilgisayarımız çöktüğünde ise tapacağımız,MSDS modunda başlatıp(cd destekli başlatıp)C:\>d,D:\>ghost, ve Local/Partition/From image yapıp,D deki C sürücüsü imajını tekrar C sürücümüze kopyalamak.
Not:Harddiskimizi ikiye böldüğümüzde C sürücüsü sadece windowsu çalıştırmak için gerekli olacak.Diğer programları D sürücüsüne yükleyeceğiz.
Bi sorun olursa ben burdayım.:D By merakettim.

arkadasım güzel paylaşım daa biraz benim sorcaklrım olacak sana ben sana msn adresimi vereym eklersenn cooooook sewincmmm dostum saygılar..

kelebek

-ütopik-
V.I.P
Deneme mail adresini burdan veremiyoruz, Burdan soruları sorarsan eminim cevap verecektir

Durum
Konu mesaj gönderimine kapalı.