• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Gezinti.com Saçmalığı!

sinovax

Katılımcı
Kısa bir süre önce herhangi bir websitesine girmek istediğimde bir anda önce Gezinti.com diye bir siteye yönlendirilip daha sonra girmek istediğim siteye anca girebildiğimi fark ettim. Başta bir virüs bulaştı sandım ancak internette araştırmam sonucunda bunun bir virüs olmadığını TTNET in Phorm adlı bir şirketle anlaşması olduğunu öğrendim.

Ve bunun mantığı da kullanıcıların verilerinin bu şirkete gönderilmesi ve bu şirkette size en uygun reklamı göstermeyi hedeflemesi.. Sizi gezdiğiniz siteler tıkladığınız reklamlar, izlediğiniz videolar, doldurduğunuz formlar vb. aracılığı ile profilliyor. Elde edilen profile göre ticari olan/olmayan içerikler sunuyor. Yani İnternette neler yaptığınızı/davranışlarınızı izleyip ona uygun reklamlar ve içerikler sunuyor. (Bu şirket Amerika'da yasaklanmış. )

Daha önceden 121Media adıyla faaliyet gösteren, özellikle İngiltere’de kişilerin mahremiyetini ihlal ettiği gerekçesiyle İngiltere’de yapılan şikayetlerin ardından yeniden düzenlemeye gitmek zorunda kalan Phorm şirketinin TTNET ile çalışmaya başlaması tepkilere neden oldu.

Alternatif Bilişim Derneği, TTNET'in Phorm ile birlikte DPI isimli bir teknoloji kullandığını ve kullanıcıların internet hatlarını izleyip tüm verileri analiz ettiğini iddia etmişti.

Bu olaydan kurtulmak isteyenler için çözüm olarak ise:
1) Firefox tarayıcınıza Dephormation adlı eklentiyi kurun. (veri çekmeye çalışan sitelere karşı korur.)
2) Bu sorunun kalkması için BTK nın internet sitesinden şikayet formu doldurabilirsiniz. BTK bu şiikayetle ttneti uyaracak onlar da sizi arayıp kapatmak isteyip istemeyeceğinizi soracak.

Şikayet formu dolduracak olan arakadalar için mesajımı alıntılayarak aynen buraya yazıyorum:

İnternette gezinirken isteğim ve bilgim dışında TTnet tarafından Gezinti.com adresine yönlendiriliyorum. Söz konusu web sitesinde kişisel bilgilerimin isteğim dışında alınma ve kullanılma ihtimali bulunmaktadır. Elektronik
Haberleşme Sektöründe Tüketici Hakları Yönetmeliği’nin “Şeffaflık ve
bilgilendirme” başlıklı 6’ncı maddesini, Telekomünikasyon Sektöründe Kişisel
Bilgilerin İşlenmesi ve Gizliliğinin Korunması Hakkında Yönetmeliğin
“Telekomünikasyonun Gizliliği” başlıklı 8’inci maddesini ve aynı Yönetmeliğin
“İzin ve Süre” başlıklı 9’uncu maddesini ihlal eden TTnet hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılmasını ve Gezinti.com adresine zorunlu olarak yönlendirme işleminin durdurulmasını istiyorum.
Teşekkürler, saygılar..