• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Geri Dönüşüm Üçgeninin İçindeki Rakamların Anlamları

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
Plastik ambalajlarda bulunan geri dönüşüm üçgeninin içinde rakamları hepiniz görmüşsünüzdür. Bu rakamların anlamları ise aşağıdaki gibidir.

1.PET veya PETE Polietilen: Genelde su, iki litrelik alkolsüz içecekler ve yağların konduğu pet şişelerde kullanılır. Cam gibi şeffaftır. Zararsızdır.

2. HDPE Yüksek yoğunluklu polietilen: Deterjan ambalajları ve pet süt şişesinde bulunur. Zararsızdır.

3. PVC Polivinil klorid: Streç folyo, dış mekanda kullanılan eşyalar, plastik pipo, zemin malzemesi, duş perdeleri, şeffaf ve kabartmalı plastik ambalajlarda kullanılır. Zararlıdır!

4. LDPE Az yoğunluklu polietilen: Kuru temizleme ve çöp torbaları, yemek saklama kaplarında bulunur. Zararsızdır.

5. PP Poliproplen: Şişe kapakları, içecek kamışları, biberon, yoğurt kaplarında vardır. Zararsızdır.

6. PS Polistiren: Yemiş paketleri, plastik bardak-tabak, markette etin satıldığı köpük tabak, hazır paket fast food ürünlerdedir. Zararlıdır.

7. DİĞER: Bunlar birden altıya kadar kullanılan plastiklerin dışında kalanlardır. Yemek saklama kapları ve bazı pet şişelerde bulunur. Zararlıdır.

3, 6 ve 7 numaralı plastik kaplar içinde ambalajlanmış gıdalardan uzak duralım!..

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
hazır gıda ülkemize çok geç geldi,gelmez olaydı,dondurulmuş gıdaları alanların çoğunluğu ev hanımıymış...çok şaşırdım...onlar da köpüklere sarılı...sağlık elden gitti gitmesine de,daha farklı hastalıklar meydana çıkıyor,bu tür sağlıksız saklama koşulları yüzünden.

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
Kesinlikle üzücü bir durum. Zaten bir çok üründe sağlığa zararlı madde var iken birde dondurulmuş gıdaları tüketmek özelliklede ev hanımlarının bunu yapması çok üzücü. Hazırcı olduk çıktık. Aslında her gıda maddesini mevsiminde tüketmek en doğrusu.
Birde buzdolabında saklanan ev yapımı kışlıklar var onların konduğu buzdolabı poşetlerindeki zarar hep göz ardı ediliyor oysaki onlarda sağlığa zararlı madde içeriyor.

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Kesinlikle üzücü bir durum. Zaten bir çok üründe sağlığa zararlı madde var iken birde dondurulmuş gıdaları tüketmek özelliklede ev hanımlarının bunu yapması çok üzücü. Hazırcı olduk çıktık. Aslında her gıda maddesini mevsiminde tüketmek en doğrusu.
Birde buzdolabında saklanan ev yapımı kışlıklar var onların konduğu buzdolabı poşetlerindeki zarar hep göz ardı ediliyor oysaki onlarda sağlığa zararlı madde içeriyor.

buzdolabı konusuna hiç girmeyelim,çözdürüp çözdürüp donduruyorlarmış...büyük şehirde yaşayanlar daha fazla tüketiyor,küçük yerler de herkes kendi kuru yemişini,kışlık erzağını yapıyor...en doğal haliyle:)

artık ben ekmeğimi de kendim yapıyorum,üstelik ekşimiş hamurdan kaldırdığım parçayla yeni hamuru ekşitiyorum.bir tanesini 6 parçaya bölüyorum,6 günde bitiyor...hiç bozulmuyor,asla katkı maddesi yok...kanser tedavisinden sonra sağlıklı beslenmek şart,şeker de var,bebişte geliyor kepekli hazır ekmekler de katkı maddesi malesef ki var...evde kendim yapıyorum,giderek küresel ısınmanın,sanayileşmenin etkisini daha fazla görücez,en azından sağlıklı beslenmeye çalışalım:)