Gaziosmanpaşa Üniversitesi

Mc_ÖRGE

Kaptan
Özel üye
İsmini, Tokat'ın yetiştirdiği büyük Türk kahramanı Gazi Osman Paşa'dan alan Üniversite, 03.07.1992 tarihinde kurulmuştur. Öğretim Dili Türkçe'dir. Üniversitede öğrenim süresi 4 yıl olan Fen - Edebiyat Fakültesi, Ziraat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Tokat Sağlık Yüksekokulu, Zile Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ile öğrenim süresi 2 yıl olan Tokat, Zile, Niksar, Erbaa, Turhal, Reşadiye, Almus Meslek Yüksekokulu ve Erbaa, Turhal Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokullarında öğretime devam edilmektedir. Bunlara ilaveten Tıp Fakültemizin kuruluş izni alınmış olup kuruluş faaliyetleri büyük bir hızla devam etmektedir.

Yurt ve Barınma

Tokat merkezde toplam 1260 yatak kapasiteli yurt bulunmaktadır. Bu yurtlardan 452 erkek, 808'sı kız öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Ayrıca Zile öğrenci yurdunun 144 kız 90 erkek olmak üzere toplam 234 yatak kapasitesi bulunmaktadır. Niksar da 144 erkek ile 60 kız, Erbaa da 96 kız ve Turhal da ise 90 erkek ve 100 yatak kapasiteli kız yurdu bulunmaktadır. Barınma sorunu büyük ölçüde çözülmüştür. Bunlara ilaveten, Kredi Yurtlar Kurumunun 1000 kişilik Yurt inşaatı, Taşlıçiftlik Kampüsünde devam etmektedir. Ayrıca Rektörlüğün oluşturduğu bir birim aracılığı ile öğrencilere kiralık ev bulmalarında büyük ölçüde yardımcı olunmaktadır.

Kütüphane

Üniversite Kütüphanesi 1984 yılında Cumhuriyet Üniversitesi Merkez Kütüphanesine bağlı olarak kurulmuş ve 13.4.1993 tarihinde Gazi Osman Paşa Üniversitesi Merkez kütüphanesine dönüşmüştür. Merkez Kütüphanede 21.838 adet kitap bulunmaktadır. Periyodik yayın sayısı ise 82'dir. Kütüphanenin genel okuyucu kapasitesi 10.131'dir. Ayrıca ilçe ve Merkez kütüphanelerinin kitap sayısını artırma çalışmaları devam etmektedir. Zile Meslek Yüksekokulundaki ilçe kütüphanesine ilaveten Niksar, Reşadiye, Erbaa ve Turhal Meslek yüksekokulları bünyesinde de 4 yeni kütüphane daha hizmete sokularak kaynak aktarması sağlanmıştır.

Teknoloji

Üniversitede çok sayıda araştırma ve inceleme laboratuvarları bulunmaktadır. Ayrıca her birimde 30 bilgisayarlı laboratuvarlar ve 51 bilgisayarlı merkez kesintisiz hizmet vermektedir. Üniversitedeki toplam bilgisayar sayısı 960dır. Tüm birimler ULAKBİM aracılığı ile internete bağlıdır.

Beslenme

Üniversitenin yemek hizmetleri 2001 yılı itibariyle özel sektöre devredilmiştir. 1999-2000 Eğitim öğretim döneminde öğrenci ve personelden 113.357 kişiye günde dört çeşit olmak üzere yemek verilmiştir. Bu hizmetler yürütülürken temiz, kaliteli ve en iyisini yapmaya gayret gösterilmiştir. Ayrıca Taşlıçiftlik Kampüsü ve gerekse Tokat Merkez ve ilçelerdeki okulların tümünde kantin ve kafeterya hizmetleri kâr amacı güdülmeden verimli bir şekilde yürütülmektedir. Sağlık Üniversite Sağlık Merkezinde 2 Doktor, 1 Diş tabibi, 2 Hemşire, 1 Sağlık Teknikeri ile üniversitenin öğrenci, personel ve personelin eş ve çocuklarına hizmet vermektedir. Sağlık Merkezinde mevcut laboratuvarda, Temel Biokimya, Hemotoloji, idrar tetkiki ile Serolojinin bir kısmı ile ilgili tetkikler yapılabilmektedir. Kampus Hayatı Öğrenciler çeşitli kulüplere üye olarak sosyal etkinliklerde görev alabilmektedirler. Üniversitedeki bir adet konferans salonunde belirli günlerde paneller düzenlenmekte ve uzman konuşmacılar çağrılmaktadır. Gaziosmanpaşa Üniversitesi'nin 1 adet kapalı spor salonu ve birer adet açık futbol, basketbol ve voleybol sahası da öğrencilerin hizmetindedir.

Ulaşım

Şehir içi ulaşım konusunda üniversite öğrencileri hiçbir problemle karşılaşmamakta büyük şehirlerde karşılaşılan trafik sorunu Tokat'ta yaşanmamaktadır. Eğitim Fakültesi, Sağlık Yüksekokulu ile Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Eski Rektörlük Kampüsünde, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Fen - Edebiyat Fakültesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Tokat Meslek Yüksekokulu merkeze 8 km. uzaklıktaki Taşlıçiftlik Kampüsünde Eğitim-öğretim faaliyetlerini devam ettirmektedir. Ulaşım Belediye otobüsleri, Özel Halk otobüsleri ve Taşlıçiftlik minibüs hattı aracılığı ile kesintisiz sürdürülmektedir.

Burslar

Öğrenciler devlet burslarından ve diğer (sanayi ve ticaret odaları, vakıf, belediye vs) burs imkanlarından yararlanmaktadırlar.

Kulüpler

Fakülteler ve Bölümler

Eğitim Fakültesi

Sinif Öğretmenliği (EA)
Sosyal Bilgiler Öğretmenliği (SÖZ)

FenEdebiyat Fakültesi

Biyoloji (SAY)
Fizik (SAY)
Kimya (SAY)
Matematik (SAY)
Tarih (SÖZ)
Türk Dili ve Edebiyati (SÖZ)