Galaxy S22 Ultranın Yapay Zekalı Kamerası

Bir süredir sızıntılar ile gündeme gelen Samsung Galaxy S22 Ultra modelinin yapay zeka odaklı kameraya sahip olacağı ortaya çıktı.

Samsung Galaxy S22 Ultra

4 Ocak’ta tanıtılacak Samsung Galaxy S22 ailesi ile ilgili yeni sızıntılar paylaşılmaya devam ediyor. Serinin en güçlü modeli olan Galaxy S22 Ultra’nın kamera detayları ortaya çıktı.

Bir süredir sızıntılar ile gündeme gelen Samsung Galaxy S22 ailesi yakında kullanıcılar ile buluşacak. Benzer teknik özellikler ile karşımıza çıkan akıllı telefon üreticileri, kamera ve ekran performansı ile biri birilerinden ayrılıyor.

Samsung Galaxy S22 Ultra, kamera konusunda iddialı olacak​

Samsung, geçmiş modellerde olduğu gibi Galaxy S22 ailesinde de iki farklı işlemci ile karşımıza çıkacak. Exynos işlemci serisi için AMD ile anlaşma sağlayan Samsung, yeni modellerinde Exynos 2200 işlemci kullanacak.

Exynos 2200 işlemcide 6 çekirdekli RDNA2 GPU ile karşımıza çıkan Samsung, birçok kullanıcının beklentilerini yükseltti. Exynos 2200 ise 2.5GHz saat hızında çalışan bir ana çekirdek, 2.52GHz hızında çalışan üç performans çekirdeği ve 1.73GHz saat hızında çalışan dört verimlilik çekirdeğine sahip. 4nm teknolojisi ile üretilen Exynos 2200, görünüşe göre performans konusunda iddialı olacak.

Geçtiğimiz günlerde sızdırılan Geekbench testi sızdırılan Galaxy S22 Ultra, tekli çekirdekte 1.219, çoklu çekirdekte ise 3.154 puan almayı başardı. Galaxy S21 Ultra modeli ise tekli çekirdekte 922, çoklu çekirdekte de 3.076 puan almıştı.

Çentikli tasarım ile geleceği kesinleşen Galaxy S22 Ultra, 6.8 inç büyüklüğünde QHD+ (1440 x 3200) kavisli AMOLED panele sahip olacak. Sızdırılan bilgiler arasında ekranın en yüksek parlaklığının 1800 nit olacağı yer alıyor.

Dörtlü kamera dizilimine sahip olacak Galaxy S22 Ultra’da 108 Megapiksel ana kamera, iki adet 10 Megapiksel telefoto sensör, 12 Megapiksel ultra geniş açı kamera ve 40 Megapiksel öz çekim kamerası kullanılacak. Sızdırılan bir diğer bilgi ise 108 Megapiksel kameranın yapay zeka destekli post-procress (ön işleme) özelliği yer alacak.

Fotoğraf çekerken ekranın sağ alt köşesinde bu modu etkinleştirmek için daha fazla detay, renk ve parlaklık sağlamayı amaçlayan bir buton çıkacak. S22 Ultra’nın donanım yerine ağırlıklı olarak yazılımsal iyileştirmenin ön planda olacağı sızdırılan detaylar arasında yer alıyor.

Kaynak: SDN
 
Geri
Top