Forum Sisteminde Yenilikler

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Keskin bir kararla 7 yıldır kullandığımız vBulletin altyapısına sahip sistemi bırakıp XenForo'ya geçiş yaptık. Elbette uzun süre birlikte olduğumuz arkadaşlarımız alıştıkları bazı özellikleri burada görmedikleri için sistemi geçici bir süre için yadırgayabilirler. Ancak sistemi kurcaladığınızda çok daha güzel özelliklerin XenForo'da var olduğunu göreceksiniz. Bu başlıkta yeni sisteme daha rahat alışmak için gerekli küçük ipuçları verilecek.

Forumdaki Düzenlemeler...
 • Beğeni Sistemi daha gelişmiş olarak aktif edildi.
 • Eski bildirim sistemi yeni sisteme (gelişmiş olarak) uyarlandı.
 • Avatar boyutları ayarlandı. Eski alışık olduğunuz gülümsemeler eklendi.
 • CerezRADYO ve CerezDERGİ linkleri tekrar düzenlendi.
 • Eski youtube videolarından görüntüleme sorunu çözüldü.
 • Arama bölümü hatasız şekilde düzenlendi.
 • Sohbet Eklendi. (Özel üye ve yöneticiler)
 • Tablo sorunu çözüldü.
 • Flash gösterim sorunu çözüldü.
 • IMALIGN kodları düzenlendi.
 • Tapatalk aktif edildi.
 • Mobil tema eklendi.
 • Uygun boyutlu hareketli avatarlar yükleyebilirsiniz. (1 Mart)
Konu kapalı olsa da (aranılan içeriği kolayca bulabilmek için) sorulan soruların cevapları bu konuda verilecek. Bu radikal değişikliğin sonucu umarız güzel olur...
 
Özel Mesaj (Konuşma) Bölümü

Not: Her oturumda yeni bir Konuşma başlatmakta fayda var. Eğer karşıdaki kişi Konuşma mesajını silmişse sizin eski oturumdan yazacağınız mesaj karşıdaki kişiye ulaşmayacaktır. Sonra neden mesajım cevap vermedin serzenişleri ile karşılaşabilirsiniz. :)

Ek Not: Eski vBulletinden kalma özel mesajlarınızı da silmenizi öneriyorum.

Daha önceki özel mesajlaşmanın yerini Konuşma aldı. Önceki sisteme göre oldukça kullanışlı olarak karşımıza çıkan bir özel iletişim sayfası var. Artık özel iletişim kurduğunuz kişi ile forum konusunda olduğu gibi bir diyalog içinde olduğunuz için tekrar tekrar yeni mesaj göndermek durumunda kalmıyorsunuz.

Özel mesajları silmek için farklı bir yol izlemek durumundayız. Özel mesajların silinmesi ile ilgili olarak aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

XenForo - Özel mesajları silmek
Özel Mesaj Kutusu (Konuşmalar) Nasıl Temizlenir?
 
Foruma Konu Eklemek

Özellikle kopyaladığımız içeriği foruma eklerken gizlenmiş olan gizli link ve resimleri de farkında olmadan konu ile birlikte konu içeriğine eklemiş olabiliriz. Bunun önüne geçmenin kolay bir yolu var. Mesaj alanının üstünde bulunan düzenleme butonlarının en sağında bulunan "BB Editörünü Kullan" seçeneğini aktif eden butona tıklamak. Artık kopyaladığınız içerikteki gizli link ve resimler yanlışlıkla taşınmamış, tertemiz bir konu eklemiş oluruz.

Detaylı bilgi için aşağıdaki linkere bakabilirsiniz.

Düzenleme Modunda Konu Eklemek - Nasıl Eklenir?
Yeni Forum: Gördüğünüz Eksiklikler
Yeni Forum: Gördüğünüz Eksiklikler

Konu Başlıklarını Düzenlemek

Konu başlıkları eski sistemde olduğundan farklı şekilde değiştirilmekte. Pratikte çok daha kullanışlı olmasına rağmen biraz gözden uzak tutulmuş bu özellik. Konu başlıklarının nasıl değiştirileceğini aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz.

https://www.cerezforum.com/konu/konu-basliginda-degisiklik-nasil-yapilir.137706/
 
Son düzenleme:
Doğum Günü Olan Arkadaşlarımız

Doğum günü olan üyelerimiz için duyuru alanında yeni bir sekme görüntülenir ve otomatik olarak doğum günleri kutlanır.

Bu ileti sadece doğum gününde gösterilir ve üyemizin görebilmesi için o gün içinde foruma gelmiş olması gerekir...

dogum_gunu.webp
 
Ödül Sistemi ve Rütbeler

Forumumuzdaki ödül sistemi oldukça ilginizi çekecektir. Eskiden mesaj sayısına göre değişen üye rütbeleri artık ödül puanlarına göre değişiyor.

* Ödüller ve puanların tam listesini forumun alt sağ köşesinde bulunan "Yardım" linkine ve hemen ardından "Ödüller" başlığına tıklayarak görebilirsiniz.

Not: Önünde " + " işareti olanlar mesaja göre, " * " işareti olanlar ise beğeni sayısına göre kazanılan ödül puanlarını temsil ediyor.

Ödüller ağırlıklı olarak mesajlarınızın beğeni sayısı ve mesaj sayınıza göre olmakla birlikte bunların dışında;
 • Cinsiyet belirlemekle 100 ödül puanı,
 • 60 gün süresince forumda olmak ve en az 100 mesaj eklememiş olmakla 150 ödül puanı,
 • Doğum gününüzde 250 ödül puanı
otomatik olarak ödül puanlarınıza ekleniyor...

Forum rütbeleri ise eskiden olduğu gibi... (Ödül puanlarına göre değişiyor)
Forumda rütbeler
 
Spoiler (Açılır Kapanır Bilgi Kutusu)

spoiler.webp


Bu özellik daha çok gerektiğinde görüntülenmek üzere belirli bir içeriğin gizlenmesi şeklinde açıklanabilir. Şimdilik adı orijinal haliyle Spoiler ama sizin de önerilerinizle yeni bir isim bulabiliriz bu özelliğe. Türkçe tam karşılığını bulamadım.

Pandoranın kutusu gibi kullanma durumu da var :)

Örnek Kullanım...

Forumda Yenilikler Devam Ediyor...

Yeniliklere devam edilecek...
 
Çoklu Alıntı Özelliği

Artık çoklu alıntı için takla atmamıza gerek kalmadı. :) Gelişmiş çoklu alıntı sistemine istediğiniz sayfadan ve istediğiniz konudan mesaj ekleyebileceğiniz gibi, alıntıladığınız mesajları ister cevap olarak isterseniz yeni bir konu olarak hafızaya alabilirsiniz. Hatta bununla da yetinmeyip son aşamada alıntıladığınız mesajları fare imleci ile kaydırarak yerlerini değiştirebilir veya istemediklerinizi bir tıklama ile değiştirebilirsiniz.

Bu sistemi kullanmak çok basit. Artık mesanların sağ alt kısmında Beğen ve Cevapla butonlarının arasında "+" işareti görünmekte. Bu çoklu alıntı yapmak için gerekli olan butondur. Alıntı yaptığınızda "-" şeklinde görünür. Bu etapta "-" işaretine dokunarak alıntıladığınız mesajı silebilirsiniz. Aynı zamanda çoklu alıntı yaptığınızda mesaj editörünün al sağ tarafında "Alıntıları Ekle..." butonu aktif olur.

73543


Alıntıları Ekle butonuna tıkladığınızda yaptığınız alıntıları içeren bir pencere görünür. Bu pencerede mevcut alıntıları fare imleci ile kaydırarak yerlerini değiştirebilir ve istediklerinizi silebilirsiniz.

73544


Son aşamada tüm alıntıları "Bu Alıntıları Mesaja Ekle" butonu ile mesaj içerisine ekleyebilirsiniz.

Not: Alıntılar belirli bir süre kopya panosunda kalacaktır. Bu Alıntıları Mesaja Ekle butonuna kliklediğinizde panodan silinir.
 
İfadeler Kategorilere Ayrıldı

İfadeler (Smile) artık kategorilere ayrıldı. Böylece aradığınız ifadeyi çok daha rahat bulacaksınız. İfadelerin kategorilendirilmesi daha bitmedi, önerilere açığız...

Aşağıda görüldüğü gibi gülümsemeleri açtığınızda kategorilere ayrılmış şekilde olduğunu göreceksiniz...

73545
 
Bu Ayın Liderleri sistemi.

Mevcut ayda foruma en çok mesaj yazan ilk 10 üyemizi (tüm gruplar dahil ancak zamanla yöneticiler devre dışı bırakılabilir) yan panelde görebilirsiniz. Şu anda Nisan ayı boyunca forumda paylaşım yapanlar sılanmış halde ana sayfa listelenmekte.

Sonraki dönemde sadece ilk 5 ve sadece üyelerimizle ilgili ödüllü istatistik sunabiliriz. Zamanla şekillenir artık sistem :)

Geçmiş aylarla ilgili istatistikleri görebilirsiniz. Bunun için navbarda Üyeler > Top Posters linkini izleyebilirsiniz.
 
Geri
Top