• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Fırında donut tarifi

cemree

=)=)
V.I.P
Dünden beri aklımda olan bu çikolatalı donutları bugün yaptım. Tadını çok beğendim. Tavsiye ederim =)

Malzemeler

175 gr. tereyağı
1 çay bardağı şeker
1 su bardağı ılık süt
2 adet yumurta
1 silme çay kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı kuru maya veya 1 tane yaş mayanın dörtte biri (Bir pakette 4 tane maya var. Bunlardan bir tanesinin 4 te biri olacak. Paket içindeki toz mayalardan kullanılacaksa 1 paket yeterli.)
3 su bardağı un

Fırında Mayalı Donut Nasıl Yapılır?

-Oda ısısında yumuşamış tereyağı, ılık süt, yumurta ,şeker, tuz ve mayayı karıştırın. Unu ekleyip ele yapışacak kıvamda çok yumuşak bir hamur elde edin. (Hamur çok cıvık olacak fakat asla un eklemeyin) Hamuru 5 dakika boyunca yoğurmaya devam edin. Üzerini örtüp mayalanmaya bırakın.
-2 katına çıkıp mayalanan hamuru bol un serpilmiş zemine dökün. Elinizi de unlayarak yoğurup hamurun gazını alın.
-Yine altını ve üstünü unlayarak merdaneyle 1 cm. kalınlığında açın.
-Bir kalıp veya bardakla hamurun her tarafından yuvarlaklar kesin. Yuvarlakların ortasını çok daha küçük bir kalıpla kesip çıkarın.

8nK9pNh.jpg

-Elde ettiğiniz simitleri normal tepsiye dizin.

wm6yr6m.jpg

-Donutların üzerini örtüp yeniden mayalanmasını bekleyin.
-Mayalanan donutları önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında donutlar kızarana kadar pişirin.(Fazla bekletmeyin sertleşiyor.)

AgpO8FX.jpg

3MbGJSu.jpg

-Fırından çıkan donutların üzerine su serpiştirip üzerini örtün.

D8fLRY5.jpg

-Diğer tarafta çikolataları benmari usulü eritin.
-Donutların bir yüzünü çikolataya batırın. (Ben oratadan bölüp arasınada çikolata sosu ekledim.) Üzerlerine file badem, fıstık veya hindistancevizi serpip servis edin.
-Mümkünse lütfen taze tüketin.

E9EqTAw.jpg

jpUsS5b.jpg

BMt3iSE.jpg

brjQh51.jpg

kOFOSTr.jpg

AFİYET OLSUN...=)

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Vaayy canına görüntü süper, bunları bir gün tadarak değerlendirmek lazım :D Tamam görüntü süper ama tadına bakarak bu güzelliği taçlandırmak gerektiğini düşünüyorum :D