• Kazandığınız her 1000 ÇTL birikiminizi 5 TL ile değiştirip ödeme alabilirsiniz...
  • Merhaba Ziyaretçi.
    "HAYVANLAR" konulu fotoğraf yarışması başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de yarışmaya davet ediyoruz...

Ferdi Merter Kimdir?Ölüm Nedeni?Rol Aldığı Dizi ve Filmler

AybüKe

Aşk Sandığın Kadar Değil Yandığın Kadar
V.I.P
Ferdi Merter kimdir, neden öldü, hastalığı neydi?

Doğum tarihi: 19 Haziran 1939 (79 yıl yaşında),
Eş:Cansın Merter (e. 1965)
Ebeveynler: Renan Fosforoğlu, Muazzez Arçay
Kitaplar: Karanliktan Önce: Mu ve Atlantisten Kalanlar,Zincir


Ferdi Merter kimdir? Sanat dünyası usta oyuncu Ferdi Merter'den gelen kötü haberle sarsıldı. 77 yaşındaki usta oyuncu, akşam saatlerinde hayatını kaybetti. Peki Ferdi Merter kimdir, neden öldü, hastalığı neydi?
Q2dBLG.jpg


Ünlü oyuncu Ferdi Merter hayata gözlerini yumdu. Birçok önemli film ve dizide rol alan usta oyuncunun ölüm haberini kızı Almula Merter, resmi instagram hesabından açıkladı. Peki Ferdi Merter kimdir, neden öldü, hastalığı neydi?

HABERİ KIZI INSTAGRAM'DAN AÇIKLADI

Geçen şubat ayında düşüp, kalçasını kıran Ferdi Merter, tedavi sürecinde fenalaşarak hastaneye kaldırılmıştı.

Yoğun bakımda tedavi gören usta oyuncunun kızı Almula Merter, Instagram hesabından yaptığı paylaşımla acı haberi sevenlerine duyurdu.

Almula Merter'in paylaşımı: Babam beni böyle bırakıp gitmek var mıydı. Canım babamı tiyatro üstadımı Atamı az önce kaybettik. Canım babam ışıklarda uyu. Seni çok seviyorum.

FERDİ MERTER KİMDİR?

Ferdi Merter, oyunculuk kariyeri boyunca yer aldığı dizi ve film projeleri ile dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. Devlet Tiyatroları üzerinde emeği büyük olan oyuncu, Adana ve Ankara tiyatrolarında sanat yönetmenliği yaptı. Acı Hayat, Kiralık Aşk, Kurtlar Vadisi Pusu gibi önemli dizilerde karakterlere hayat veren Merter, birçok tiyatro oyununa ise emek vermiştir. İşte, Ferdi Merter hakkında merak edilen detaylar...


Ferdi Merter, Ferdi Merter Fosforoğlu, 19 Haziran 1939 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlk kez 1940 yılında Tosun Paşa filminde kamera karşısında yer aldı ve devam eden yıllarda 20 filmde çocuk ve genç oyuncu olarak yer buldu. 1945'te Yeşilçam'da seslendirme sanatçılığı yapmaya başladı. Ferdi ismini dublaj hocası olan Ferdi Tayfur'dan aldı. Ferdi Merter, tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, yazar, yönetmen, seslendirme sanatçısıdır.

1958 yılına kadar İstanbul'da sinema ve tiyatro çalışmalarını sürdürdü. 1959 yılında konservatuvara giren sanatçı, İtalyan Lisesi'nin ardından, 1962 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı'ndan mezun oldu. 1963 yılında Sivas'ta askerliğini yaptıktan sonra, 1965 yılında halen evli olduğu eşi Cansın Hanım ile evlendi.
1962-2004 yılları arasında Devlet Tiyatrolarında oyuncu, yönetmen, edebi kurul üyesi, disiplin kurulu üyesi, baş rejisörlük, Ankara ve Adana Devlet tiyatrolarında sanat yönetmenliği yaptı, Ankara Sanat Tiyatrosu'nda çalıştı.

Türkiye Oyun Yazarları ve Çevirmenleri Derneği yönetim kurulunda görev yapan Merter, ayrıca Tiyatro Yazarları Derneği başkanı olup, seslendirme çalışmaları yaptı ve çeşitli sinema ve dizi filmlerde rol aldı.

"Ferdi Merter Sanat Akademisi"’ni ve 2004’de oyuncu olan kızı Almula Merter ile birlikte Çığır Sahne’yi kurdu. Sinema alanında yönetmenlik ve senaryo yazarlığı çalışmalarında bulunan Ferdi Merter'in beş kitabı yayınlanmıştır. Ferdi Merter, Yeşilçam'ın karakter oyuncusu Renan Fosforoğlu'nun oğlu, tiyatro ve sinema sanatçısı Enis Fosforoğlu'nun ise ağabeyidir.

HANGİ DİZİLERDE OYNADI?

Kiralık Aşk -2015 - Hulusi İplikçi
Vay Başıma Gelenler 2,5 - 2014
Kolpaçino: Bomba - 2011
Kurtlar Vadisi Pusu - 2011-2014 - Beyefendi
Kaptan - 2007
Acı Hayat - 2005-2007 - Sefa Kervancıoğlu
Cumhuriyet - 1998 - Recep Peker
Kurtuluş - 1996 - Petros Protopapadakis
Kuruluş / Osmancık - 1987
Kurt ve Kuzu - 1983
Şeytan - 1974
Turist Ömer Uzay Yolunda - 1973
Ayrı Dünyalar - 1969
İhtiras Kurbanları - 1966
Asi Evlat - 1958
İhtiras Kurbanları - 1953
 
Top