FBI’a Göre Siber Suç Faaliyetlerinde 2019 Yılında Büyük Artış Yaşandı

Enda

Neylersin!!!
V.I.P
Federal Soruşturma Bürosu, 2019 yılına dair internet suçlarını içeren raporunu yayınladı.
fbi-siber-suc-faaliyetleri-2019-yilinda-buyuk-artis-yasandi-687x400.jpg


Dijital platformların hızla yaygınlaşması ve insanların pek çok işlemi bu mecralardan gerçekleştirmesi sonrası güvenlik konusu daha önemli bir hal aldı. Raporlar her geçen gün internet üzerinden işlenen suçların arttığını gösteriyor. Üstelik bu artış maddi anlamda da büyük zararlara neden oluyor. Bu raporlara bir yenisi ise Federal Soruşturma Bürosu tarafından eklendi. FBI, 2019 İnternet Suçları Raporu’nu yayınladı ve raporda işlenen suçlardaki artış dikkat çekiyor.
Bununla beraber insanlardan gelen suç şikayetleri de artış gösterdi. FBI’ın raporuna göre bugüne kadar yılında toplamda iletilen suç şikayeti 4.8 milyon rakamını aştı. Son beş yıldaki toplam şikayet oranı ise 1.7 milyon seviyesinde oldu. Tabi bu artışın mali zararı da dikkat çekiyor. Yıllık toplam zararın 3.5 milyar dolara ulaştığı belirtiliyor.
Siber Suçlar Artıyor
Siber Suçlar Artıyor

FBI’ın hazırladığı rapora göre 2019 yılında siber suçlar nedeniyle yıllık kayıp 3.5 milyar dolara kadar ulaştı. Son beş yıllık zaman diliminde bu suçların bireylere ve kurumsal şirketlere zararının 10 milyar doları aştığı belirtiliyor. Kuruma göre 2019 yılının siber suçlarda zirveye çıktığı bir dönem oldu. Milyonlarca kişi konuyla ilgili şikayetlerde bulunurken pek çok kişinin mağdur olduğu belirtiliyor. Yapılan çalışmalar sonucu bu suçlara dair 300 milyon dolar kayıp telafi edildi.
Siber saldırganların ağırlıklı olarak faaliyetlerini e-posta üzerinden gerçekleştirdiği belirtiliyor. Geçtiğimiz boyunca bu konuyla ilgili gelen şikayetler 23 bini geçti. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Cencornet CEO’su Ed Macnair, “Birçok organizasyon, e-posta saldırılarına karşı savunmasız kaldı çünkü suçlular, geleneksel e-posta güvenliğini aşabilmek için yöntemlerini geliştiriyorlar” açıklamasını yaptı.
Güvenlik Yöntemleri Değişmeli
Güvenlik Yöntemleri Değişmeli

Saldırganlar bilinen şirketlerin e-posta adreslerine benzer hesaplar oluşturuyor ve bu şekilde insanları hedef alıyor. Bu sayede sahte e-postalar daha inandırıcı oluyor ve çok sayıda insan kandırılıyor. Macnair benzer durumların önüne geçmek için geleneksel yöntemden vazgeçilmesi gerektiğini ve güvenlik yöntemlerinin revize edilmesi gerektiğini belirtiyor.

FBI paylaştığı rapor ile beraber işletme ve kişileri fidye yazılımlarına karşı uyardı. Bu saldırılarda 2018 yılı içerisinde yaşandı ancak geçtiğimiz yıl yine yükseliş trendine girildiği görülüyor. Fidye yazılımların 2019 yılında 2.9 milyon dolar zarara neden olduğu belirtiliyor.
 
Top