Evde spa keyfi için ne yapmalı

BeReNN

Alyam?
Özel üye
Ev için özel spa sırların

Spa'ya gidip nimetlerinden faydalanmak hem bütçenizi zorluyor hem de gününüzün yarısını harcamanıza neden oluyorsa bu keyfi evde de yaşayabilirsiniz. Cosmopolitan dergisinden Ezgi Tanlak ev için özel spa sırlarını derledi.

1-YÜZDEKİ ŞİŞLİKLERDEN KOLAYCA KURTULUN
Uykusuz bir gecenin ya da çılgın bir partinin ardından cildinizi olağan güzelliğine kolayca kavuşturabilirsiniz.

Kolay yol: İki adet metal kaşığı üç saat buzlukta bekletin. Kaşıklar soğuduğunda tüm yüzünüze nemlendirici krem uygulayın. Ardından, kaşıkları elmacık kemiklerinizden çene kemiğinize doğru gezdirin. Gözünüzü çevreleyen kemikler üzerinde de uygulayın. Aynı hareketi alından şakaklara doğru yapın ve bu döngüyü iki kez tekrarlayın.

Daha da kolayı: Yüzünüze nemlendirici bir tonik püskürtün. Suyun yanında, çeşitli aromatik yağlar barındıran bir ürün kullanarak da nemin cildinize hapsolmasını sağlayabilirsiniz.

2- BAŞ MASAJI STRESİ UZAKLAŞTIRIR
Başkası saçlarınızla oynadığında kendinizi rahatlamış hissedersiniz ki bu, baştaki sinir ağı yoğunluğundan kaynaklanır. Ve bu sinir ağı, sinir merkezine mutluluk hissi yaratacak iletiler taşır. Baş masajını kendiniz de yapabilirsiniz.

Kolay yol: Parmaklarınızı aromaterapi yağıyla ıslatın. Her iki elinizin işaret, orta ve yüzük parmaklarını kullanarak dairesel hareketlerle başınıza masaj yapın. Parmaklarınız tepede kavuşacak şekilde, saç hattınızdan başlayıp bastırarak geriye doğru ilerleyin ve tepede durun. Bu işlemi ensenize ulaşana kadar tekrarlayın. İşlemi üç kere uygulayın.

Daha da kolayı: Saçlarınızı başınızın arka tarafında atkuyruğu yapın. Sinir ağları bu bölgede yoğunlaşıyor. Atkuyruğu şeklinde topladığınız saçınızdan minik tutamlar çekin. Saçlarınız kısaysa, parmak uçlarınızla bu bölgeye masaj da yapabilirsiniz.

3- VÜCUT PEELING'İ CİLDE CANLILIK KATAR
Pullanmış cilt yüzeyi ışığı yansıtmadığı için kötü görünür. Pullanmış yüzeyden kurtulup nemlendirici uygularsanız, anında bebek yumuşaklığında, eşsiz bir tene sahip olursunuz. Peeling'i kendi kendinize de yapabilirsiniz.

Kolay yol: Yağlı bir peeling ürününün avuçlarınızın içine dökün ve boynunuzdan aşağıda kalan bölgeye uygulayın. ESPA Spa'dan Ronel Corbin, "Su bir bariyer görevi göreceği için cildiniz ıslaksa etkin bir sonuç alamayabilirsiniz. Bu yüzden peeling'i kuru cildinize uygulayın" diyor. Ardından, ılık suyla doldurduğunuz küvetin içinde 20 dakika uzanın. Cildinizi kuruladıktan sonra vücut yağı sürün.

Daha da kolayı: Duşa girmeden önce kuru bir fırça ile vücudunuzu fırçalayın. Ayaklarınızdan başlayın hafif ve yumuşak darbelerle ölü hücreleri cilt yüzeyinden uzaklaştırın. Fırçaladıktan sonra nemlendirici vücut jeli ile duş alın.

4- KAS GEVŞETİCİ KÜVET TERAPİSİ
Araştırmalar, sıcak duş terapisinin ağrıyan kasları rahatlattığını ve esnekliği artırdığını gösteriyor. Bu sebeple, gergin bir günün ardından küvet keyfi yapabilirsiniz.

Kolay yol: Küveti doldurunca içine epsom tuzu ekleyin (İngiliz tuzu ya da magnezyum sülfat da denilebilir). 20 dakika boyunca suda kaldıktan sonra, 60 saniye boyunca soğuk su ile duş alın.

Daha da kolayı: Sevgilinizle birlikte duş alacak vaktiniz varsa duşa girmeden önce birbirinizin omuzlarına ve boynuna zencefil yağı sürün. Zencefil enflamasyon özelliği ile kaslar için harika bir rahatlatıcıdır.

5- TABANLARA LİMON MASAJI
Ayak tabanlarınız da tutulabilir. Bu yüzden elinize sert bir limon alın ve önerilerimize kulak verin.

Kolay yol: Ayak tabanlarınıza ayak kremi sürün. Sert limonu önce topuklarınızda bastırarak yuvarlayın. Ardından, aynı hareketi taban çukurlarınızda tekrarlayın. Spa direktörü Barbara Stirewalt, "Taban çukurunda ileri, geri ve sağa, sola hareketlerle yaptığınız bu masaj kasılmayı azaltacak" diyor. Aynı masajı parmaklarınızla taban çukuru arasında kalan etli bölümde de yineleyin.

Daha da kolayı: Parmaklarınızla taban çukuru arasında kalan etli bölümün ortasına 30 saniye boyunca bastırın. Oluşan basınç, kasılmanın kısa sürede ortadan kalkmasını sağlayacak.
 
Top