Esra Harmanda’nın Emel Sayın Ile Yaptığı çok özel Röportaj... çok özel Sırları, Aşkla

Mavi Gül

ѕση_¢ıqℓıк
Özel üye
Küçükken yemek yemeyen bir çocuktum. CılızdımÂ… Yani kara kuru bi ŞeyÂ…Ama gözlerim renkli olduğu için gören ”tu tu” der nazara gelmemi istemezlerdiÂ… Neyse yemek meseline gelelimÂ… Zavallı annem neler yapardı, yemem içinÂ… Ama nafile “hayır” dedim mi bitti. Dünya yıkılsa yemem, ağzımı kilitlerdimÂ… Aç açtırabiliyorsanÂ… Aynı Şeyi Şimdi ben kendi yavrum “kurabiyem” de yaŞıyorumÂ… Neyse gelelim Harmanda familyasının durumuna. Annem nasıl keŞfetmiŞ bilmiyorum Emel Sayın ne zaman televizyona çıksa benim pür dikkat onu dinlediğimi görmüŞ.. Bir gün yine Emel Sayınlı bir gece annem almıŞ eline sefer tasını vermiŞ ağzıma ye babam ye.. Ben hiç farkında değilim açıyorum ağzımı yutuyorum hepsi buÂ… Kadıncağız dünyayı yeniden keŞfetmiŞçesine mutlu. Hatta o gece Emel Sayın’a dua etmiŞ, ŞükretmiŞÂ… Sadece yemek mi , iŞi o kadar ileriye götürmüŞtüm ki çok sevdiğim annemi kimselerle paylaŞamayan ben çam devirmiŞim hem de ne çam.. Nasıl yaptım nasıl söyledim Şimdi inanamıyorum, daha dün gibi aklımda..

“Babacım, Emel Sayın benim annem olsun mu?”

Benim canım babam, önce ŞaŞkın sonrada gülümseyerek,

“Ama senin annen var Esra’cım, ondan vaz mı geçeceğiz?”

İnatçıyız dedik ya;

“Hayır olur mu, o benim her Şeyim. İkisi de olsa olmaz mı?”

Babam için hava hoŞtu tabi, ama annem Emel Sayın ile rekabette olmaktan hiç hoŞlanmamıŞtı.!! Hala o günleri konuŞtuğumuzda annem kulaklarımı çekiyor.

Ya böyle Â…Çocukluktan baŞlayan sevgim ve büyük hayranlığım, genç kız olana dek devam etti..O dönemden sonra farklı idollerin peŞinden gitsem de o benim için her zaman ilk göz ağrısıydı...

Evet, ulaŞılması çok da kolay olmayan sevgili Emel Sayın’a, ,yıllar sonra ulaŞabildimÂ… Ellerim ayaklarım tir tir titriyor.. Kalbim duracak sankiÂ…YetiŞin bana bir Şeyler oluyorÂ… Zor tutuyorum sarılmamak için.. Zor tutuyorum, öpmemek içinÂ… Zor duruyorum ağlamamak içinÂ…Allah’ım rüyada mıyım biri beni çimdiklesinÂ…

Emel Hanıma hayranlığımı fazla belli etmeden oteriter bir durum söz konusu ya sorularıma hemen geçiyorum.. Filiz Akın,Türkan Şoray,Fatma Girik ve Hülya Koçyiğit yıllar sonra da olsa bir araya gelip birbirleriyle uyumlu bir dostluk sergilediler.. Türk Sanat Müziğinin dev sanatçılarında bunları göremedikÂ…Neden?

Aslında bunun nedeni çok basitÂ… Türk Sanat Müziği’nde bir araya gelmesi gereken dev isimler kimler, kaç kiŞiyi sayabiliriz. Önce bunu düŞünelim. Cevap kendiliğinden gelecektir. Bir de o zamanlar gazinolar çoktu. İŞten vakit bulamıyorduk. Bulsak bile ailenle bir arada oluyordun. Bir de dediğim gibi çok azdık. Yoksa baŞka bir neden yoktu. Olamazdı da zaten.

Hayat size bir çok güzelliği cömertçe sunarken, nelerden mahrum bıraktı?

Hayatımız ikilemler üzerine kurulu. Bu herkes için böyle, yalnız benim için değil tabii kiÂ… Güzel-çirkin, var-yok, iyi-kötü, zor-kolay vs gibiÂ… O zaman?Hayatı fazla yargılamayacaksın.. Olduğu gibi yaŞa.. Ben her Şeyi akıŞına bırakmayı seviyorum. O zaman daha güzel oluyor, size de tavsiye ederim.

TeŞekkür ederim bende sizin gibi hesapsız, kitapsızÂ… Peki geriye döndüğünüzde Şimdi yeniden “ bir Şans verseler değiŞtirirdim” dediğiniz neler var?

Aslında geçmiŞe yönelik çok büyük piŞmanlıklarım yoktur benim. Tabii ki aklıma takılan bazı hatalarım var ama bugünkü aklımla da olsa çok Şey değiŞtirmek istemezdim hayatımda. Çünkü ben benimÂ… Ancak özel hayatımın bazı bölümlerinde belki kiŞiler değiŞirdi diye düŞünüyorum. Kimdi bu kiŞiler diye sormayın, kapalı, açılmasın. Öyle kalsın olur mu.

GeçmiŞ yıllardaki star anlayıŞı ile günümüzdeki star anlayıŞı arasında dikkat çekici farklılıklar var..(GeçmiŞte makyajsız, günlük kıyafetlerle gezmek, sokakta simit yerken görünmekten kaçan yıldızlar, çarŞı-pazara gitmez, halk ile aralarına mesafe koyar ve en önemlisi aile kurmaktan kaçınırlardı. ) Sizin bu konuda olumlu ve olumsuz gördüğünüz değiŞimler nelerdir?

Yıldızların en büyük mutsuzlukları özgürlüklerinin kısıtlanmasıdır. Bu da zaten insana yeter de artar bileÂ… Aslında tabii ki onların da istedikleri gibi yaŞamaya hakları var. Ama makyajsız, günlük kıyafetle halk içinde geziyor olsalar da, bir star duruŞları vardır. Eğer gerçek bir yıldız ise bunu her yerde ve her haliyle sergileyecektir. Aile kurmaya gelince tabii ki yaptıkları iŞin en büyük zorluklarından biri de sanat ve aile hayatını bir arada yürütebilmektir. Ama aile kurmak starların da en doğal haklarıdır. En büyük huzur ve mutluluk aile bağlarında gizlidir benceÂ…

Şimdi sanatçı olsaydınız, hangi konulara önem verir, nelere dikkat ederdiniz?

Gerçi bu konuda piŞmanlıklarım fazla yok, bilmem yine aynı davranırdım çünkü iyi, kötü, çirkin, güzel hep aynı değiŞmezÂ…

Hiç gündemden düŞmek gibi kaygılar taŞıdığınız oldu mu?

Eskiden mümkün değildi zaten. Şimdi sanatçıdan geçilmiyor ve çok kalabalık ama doğrusunu isterseniz gündem beni çok ilgilendirmiyor. Çünkü bugünün Şartları farklı. Ben sadece eğleniyorum.

Gerçekten dillere destan güzelliğinizle kadınların olduğu kadar erkeklerin de beğeni ve hayranlığını kazanmıŞ bir sanatçısınız? Sizde Şimdiye kadar hayranlık uyandırabilen birileri oldu mu? Neler hissettiniz?

Günümüzün gençleri fizik olarak çok güzeller, bayılıyorum. Ama o dörtlüye dikkat edin. Onların yerine hala kimseyi koyamıyorum. (Türkan, Hülya, Fatma, Filiz)

AŞkı kaç kez yakaladınız? AŞık olunca sizde ve hayatınızda ne gibi değiŞiklikler olur?

İki kez geldi geçti. AŞk bende her Şeyin önüne geçer. Ya en mutlu, ya en mutsuz. Ortası yok. Yani benim için aŞk konusunda gri renk yoktur. Ya beyaz vardır ya da siyah Dedim ya bunları bir kutuya kapadım ve açmayacağım.

Israr etmiyor daldan dala atlar misali aklıma ne geliyorsa soruyorum .Sizden sonra gelen isimler arasında kimleri beğeniyorsunuz?

Hepsini hoŞgörüyle izliyorum. Herkes ham oluyor, piŞiyor yanabilen çok az(Mevlana). Ebru GündeŞ’in sesi çok güzel, Sibel Can’ı beğeniyorum. TRT’nin genç solistleri harika (Alaturka Beste YarıŞması’nda onları bol bol dinledik)

Siz sanatınızı yeni gelen talebelere aktarmayı düŞünür müsünüz?

Bire bir ders olarak değil ama gençlere bir sözle bile faydalı olabilirsem ne mutlu bana.

Bir çok yıldız hayatını kitap haline getiriyor, siz de düŞünüyor musunuz?

DüŞünüyorum tabiiÂ… Ama henüz bu konuda ciddi bir giriŞimde bulunmadım. Elimde notlarım var ve bu iŞe biraz zaman ayırabilirsem böyle bir çalıŞma yapmak istiyorum.

Yakında albüm veya dizi anlamında bizimle paylaŞabileceğiniz yeni projeleriniz var mı?

Evet ikisi için de öneriler var. Ama benim yeni bir iŞe baŞlamam çok zordur. Mükemmeliyetçi bir yapım olduğu için hemen karar veremem. Çok ince eler sık dokurum. Hele iŞim söz konusu olunca bunu daha da abartıyorum. Bakalım ne olacak.

Son olarak,makyaj malzemelerinizde sizin için elzem olan ürünler nelerdir? El,cilt ve saç bakımınız için neler yaparsınız-yaptırırsınız? Bizlerle paylaŞabileceğiniz sırlarınız var mı?

Bir ruj ve rimel günlük hayatta yeter bana. Her yıkamadan sonra elime krem sürer masaj yaparım. Haftada bir de manikür yaptırırım. Cildim için yılda bir kez bir estetik merkezinde temizlik veya bakım yaptırırım. Ama sürekli kullandığım kremlerim vardır. Her sabah ve akŞam yatarken kremlerimi sürerim. Saçıma haftada bir bakım yaparım.

Bacaklarımın titremesi geçer gibi olmuŞtu ki Emel hanım ile sohbetimiz yönetmenin uyarısıyla bitiverdi.Ne ona yüreğimi açıp,yıllardır içimde kalan büyük hayranlığımı anlatabildim,ne de kafamdaki onca soruyu sorabildim..O,telaŞla ,TRT için çekimi baŞlayacak “Alaturka” programını sunacağı sahneye doğru yol alırken, ben ise, bir tarafa kıvrılmıŞ, nefes almaya çalıŞıyordumÂ… Oh bee ohhhÂ…