• Merhaba Ziyaretçi.
    "Güzel söz"
    konulu yarışma başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada oy kullanmaya bekliyoruz...
  • Merhaba Ziyaretçi.
    Artık kazanılan ÇTL miktarları istenildiğinde TL ile değiştirilebiliyor. Konu ile ilgili detaylara BURADAN ulaşabilirsiniz.

Engelli İki Arkadaş Birbirine Tutanarak Ağaç Dikiyor

Lelis

İnsanın Sahip Olduğu Tek Şey Kendisiymiş
V.I.P
Biri Kolsuz Diğeri İse Kör Ancak Asla Pes Etmediler: İki Arkadaş Birbirlerine Tutunarak Ağaç Dikiyor!

İlk başta kulağa çocuklara nasihat vermek için anlatılan ilham verici öykülerden biriymiş gibi gözüksede, yaşadığımız dünyada görmesini bilenler için gerçektende böylesi inanılmaz hikayelerle dolu. Bu inanılmaz öykünün iki kahramanı ise Çinli Jia Hixia ve Jia Wenqi.

Haixia tek gözü doğuştan itibaren körmüş ancak geçirdiği bir iş kazasında diğer gözünüde tamamen kaybettiği 2000 yılından bu yana iki gözüde tamamen kapalı. Wenqi ise çocukken geçirdiği trafik kazası sonucu üç yaşından bu yana iki koluda olmadan hayatına devam ediyor.

Hayatın onlara sunduğu kötü talih, ikisininde yaşama sevincinden ve mücadele ruhundan hiçbir şey eksiltememiş. Hayata geri dönmeye çalışsalarda, ikiside engelli olduğu için hiçbir işveren tarafından işe alınmamışlar.

2001 yılında şans eseri yolda karşılaşarak tanışan ikili, bir süre sonra beraber çalışabileceklerini farketmişler. Çin devletinin ağaçlandırma projesinde görev almak için birlikte başvurmuşlar. Yetkililer ilk başta buna onay vermesede ikilinin mücadele ruhu galip gelmiş.

Haixia ve Wenqi ücret olarak fazla kazandırmayan bir iş olmasına rağmen, böyle bir işte çalışarak topluma ve özelliklere gelecek nesillere faydalı olabildikleri için çok mutlu olduklarını söylüyor.

Hergün sabah 7’de işbaşı yapan, ikili modern ekim aletlerine yetecek kadar paraları olmadığı için eski usül ağaç ekme yöntemlerini kullanıyor. Böylesi geç sonuç veren bu denli zor bir işi, sahip oldukları engellerinde üstesinden gelerek başarıyorlar.

“Yaptığımız işin getirisinin az olduğunu söylüyorlar. Bu işin görünürde getirisi az olabilir ancak kalbimizde hissettirdiği zenginlik bence herşeye bedel.” diyen Wenqi yaptıkları işle gurur duyduklarını söylüyor.

Bu haberin internette ve basında duyulmasından sonra ikiliye birçok hayırsever elini uzattı ve ev, yiyecek, yakacak gibi giderlerinin temmin edilmesini sağladı. İkiliye modern ekim aletleri tahsis edilmesi hususunda da çalışmalar var. Haberlerden etkilenen bir doktor ise, Haixia’nın gözlerinin tekrar açılabilmesi umuduyla onu muayene etmeyi teklif etti.

Hayat karşınıza bir engel çıkardığında, kadere lanet etmekte sizin elinizde, bu engele gülümseyip onu aşmakta. Hiçbir zaman sandığınız kadar çaresiz değilsiniz…
 
Top