En Çok Hangi Mesleklerden Psikopat Çıkabilir?

dderya

kOkOşŞ
V.I.P
En çok psikopat hangi meslek gruplarından çıkar?

En az psikopatın çıktığı meslek grupları hangileridir?

Bu soruların yanıtını hiç merak ettiniz mi?

Kevin Dutton adlı sosyal etkileşim uzmanının yazdığı “Psikopatların Bilgeliği” kitabında var bu soruların yanıtı.

Son günlerde okuduğum yüzlerce kitap arasından en çok bu ilgimi çekti.

Çünkü psikopatların en çok çıktığı meslek grupları arasında gazetecilik de var.
“Psikopatların en sevdiği meslekler”in ilk 10 sıralaması şöyle:

CEO, avukat, TV veya radyo çalışanı, satış elemanı, cerrah, gazeteci, polis, dini görevli, şef ve devlet memuru.

Diğer meslek gruplarını bilemem, ama gazeteci, TV ve radyo çalışanı çok tanıdığım var.
Dutton’un şu tespitleri birebir uyuyor bazılarına:

Psikopatlığı bakın nasıl tanımlamış yazar:

“Ahlakdışı veya anti sosyal davranışları olan, egosu fazla yüksek, insanlarla sağlıklı ilişki kuramayan, empati yoksunu varlıklar.
Onlar korkusuz, merhametsiz ve odaklı. Günümüz toplumunda başarılı olmanın en önemli özellikleri bunlar.”
Dahası da var:

“Duygusuzluk… Korku hissetmemek…. Strese karşı dayanıklılık… Sorumsuzluk… İş arkadaşları üzerinde üstünlük kurmaya çalışmak. Başkalarını üzerek tatmin olurken, suçluluk duygusu hissetmemek.”

Şimdi bir de “En az psikopat olan meslekler”in ilk 10’una bakalım:
Bakıcı, hemşire, terapist, zenaatkar, güzellik uzmanı – stilist, yardım kuruluşu çalışanı, öğretmen, sanatçı, doktor, muhasebeci…

Sosyal etkileşim uzmanı Kevin Dutton’un yaptığı saptamanın bilimsel olup olmadığını bilmiyorum, ama bana çok yararı oldu.

Bazı gazeteci ve televizyoncuların yaptıkları anormalliklerin sebebini şimdi çok daha iyi anlıyorum

Ali Eyüboğlu’nun Milliyet’teki yazısı…

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
adli tıp çalışanlarınında belli bir süre sonra tozuttuğunu unutmamak lazım :) ali beyin yorumlarını seviyorum,birazda tarafsız olsa daha iyi olur :)