• Merhaba Ziyaretçi.
    "Karantina" konulu fotoğraf yarışması başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...
  • Merhaba Ziyaretçi.
    Kazandığınız her 1000 ÇTL birikiminizi 5 TL ile değiştirip ödeme alabilirsiniz...

Elma Kabuğunun Mucizesi

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Elma Kabuğunun Mucizesi


Elma kabuğunda bulunan triterpenoidsin kanser hücrelerinin çoğalmasını engellediği ortaya çıktı.
Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Deneysel Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hakkı Gökbel ABD de elma kabuğundaki triterpenoids adlı maddenin laboratuvar ortamında kanser hücrelerinin çoğalmasını engellediği veya öldürdüğünün tespit edildiğini söyledi.
Gökbel yaptığı açıklamada elmanın sağlıklı yaşam için vazgeçilmez meyvelerden olduğunu ülkemizin hemen hemen her yerinde bol miktarda yetişen elmanın düzenli olarak tüketilmesinin sağlık açısından yarar sağlayacağını ifade etti.
Prof. Dr. Gökbel elmanın sağlık açısından bugüne kadar bilinmeyen yararlarının öğrenilmesi ve özellikle çağın neredeyse en önemli sağlık sorunu haline gelen kanserle mücadelede kullanılabilirliğinin tespit edilmesi için gelişmiş ülkelerde çalışmalarının sürdüğünü anlattı.
Gökbel ABD nin saygın üniversitelerinden Cornell Üniversitesi araştırmacılarının elma kabuğundaki triterpenoids adlı maddenin laboratuvar ortamında kanser hücrelerinin çoğalmasını engellediği veya öldürdüğünü tespit ettiğini vurguladı.
Özellikle karaciğer kanseri kalın barsak kanseri ve göğüs kanserine karşı koruyucu etkiye sahip olan elmanın bu özelliğinin elma kabuğundan izole edilen triterpenoids adı verilen maddeden dolayı olabileceğinin bilimsel çalışmalarda ortaya konulduğunu anlatan Gökbel Daha önce yapılan çalışmalarda elmanın farelerde meme tümörüne karşı etkili olduğu ortaya çıkmıştı. Bu son çalışma etkili bir kanser ilacı üretmeye yönelik bir adım sayılabilir dedi.
Gökbel ülkemizde her yıl 150 bin kişinin kanser hastalığına yakalandığını kanserli hastaların tedavisinin sağlık harcamaları içinde büyük bir yer tuttuğunu belirtti. Kanser vakalarının artmasındaki ana sebeplerden birinin sağlıksız beslenme olduğunu ifade eden Prof. Dr. Gökbel şunları kaydetti: Özellikle meyve ve sebze tüketme alışkanlığının yeterli olmamasının da kanser vakalarının artışında bir etken olduğu söyleNebilir. Akdeniz tipi beslenme pek çok bilim adamına göre en sağlıklı beslenme tarzlarından biridir. Akdeniz tipi diyetin en önemli özelliği sebze ve meyve yönünden zengin olmasıdır. Kanserden korunmak için Akdeniz tipi beslenmenin ana ögesi olan sebze ve meyvenin bol miktarda tüketilmesi konusunda toplum teşvik edilmeli bilinçlendirilmelidir.
Gökbel ayrıca okullarda meyve salata ve süt gibi gıdaların öğrenciler tarafından bol miktarda tüketilmesini sağlayacak çalışmalar yapılmasına ihtiyaç duyulduğunu sözlerine ekledi.
 
Top