• Merhaba Ziyaretçi.
    "EYLÜL AYI" temalı fotoğraf yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

El ve kollar kumanda olarak kullanılıyor

Suskun

V.I.P
V.I.P
Yeni Apple TV'nin el ve kolla kontrol edilen modeli yola çıktı. Kas hareketlerini algılayan akıllı bantlar, tabletten TV'ye her cihazın uzaktan kontrol edilmesini sağlıyor

cWaLWQe.jpg


Bilim kurgu filmlerinde olduğu gibi boşlukta sallanan el ve kollar elektronik cihazları yönetmek için sıradan hale geliyor. Sony ve Microsoft gibi el ve kol hareketlerini algılayan yeni Apple TV'nin oyunseverler için yeniden tasarlandığı iddia ediliyor. Kasların hareketini algılayan Myo gibi akıllı kol bantları ve parmak hareketinizi bile algılayan oyun konsolları hayatı kolaylaştırıyor. Bu tür cihazlar sadece televizyon, tablet ile akıllı telefonlar elkolla kontrol için değil, iş ve askeri amaçlarla da kullanılıyor.

APPLE TV HAREKETİ
Apple TV'nin yeni sürümünün tıpkı XBOX ve Playstation gibi el ve kollarla yönetilmesi bekleniyor. Önceki modellerine göre biraz daha büyüyen, hareket sensörleriyle el, kol, hatta parmakların hareketini algılayan yeni Apple TV'nin oyun konsollarının rakibi olması bekleniyor. Bu durum, yeni Apple TV iOS platformundaki oyunların televizyon ekranına taşınması anlamına geliyor. Bunun için iPad ve iPhone'un kablosuz olarak Apple TV bağlantısını kullanmak yeterli olacak. Ancak kazananı daha çok içerik belirleyecek.

KOL KASLARI DEVREDE
Büyük ilgi çeken akıllı kol batları ve bileklikler, bluetooth kablosuz bağlantı özelliği olan her cihazı yönetmenizi sağlıyor. Hatta parmak ve ellerinizi hareket ettirdiğiniz anda sensörler kasların hareketlerine göre vermek istediğiniz komutu algılıyor. Genelde daha az pil tüketimine sebep olduğu için bu tür cihazlarda bluetooth 4.0 teknolojisini kullanıyor. Tablet, dizüstü, televizyon veya Drone benzeri cihazlar el ve kol hareketleriyle yönetiliyor.

EL DEĞMEDEN YÖNET
BU teknoloji mutfakta yemek yaparken filmi tek bir el hareketiyle durdurmanızı veya yemek tarifini kaçırmadan izlemenizi sağlıyor. Sadece TV değil, dizüstü bilgisayar veya tabletlerde de kullanılabiliyor. Myo, Thalmic Labs şirketinin kurucusu Kanadalı bir girişimcinin projesi. Mutfaktan eğitim sektörüne askeriyeden oyuna kadar pek çok alanda rahatlıkla kullanılıyor. Sensörlerin boyutları küçülüp hata oranları düştükçe daha fazla alanda kullanım şansı artıyor.

HAYATA TABLET VE TELEFONDAN BAĞLANACAĞIZ
IDC'nin araştırması, 2017'de internete bağlı cihazların yüzde 87'sinin tablet ve akıllı telefonlardan oluşacağını gösteriyor. 2013'te 1 milyar 13 milyon telefon, 227 milyon tablet satışa sunulurken sadece 180 milyon dizüstü bilgisayar piyasaya sürüldü. 3 yıl içinde tablet pazarının yüzde 78, telefonun ise yüzde 71 seviyelerinde büyümesi bekleniyor.
 
Top