Dosya Sİstemlerİ Ve Dİsk

DOSYA SİSTEMLERİ VE DİSK

NTFS

NTFS dosya sistemi, Windows 2000'le kullanılması önerilen dosya sistemidir. NTFS, FAT'ın tüm temel yeteneklerine sahip olmanın yanı sıra, FAT ve FAT32 sistemlerinde olmayan aşağıdaki özelliklere de sahiptir:

- Daha iyi dosya güvenliği
- Daha iyi disk sıkıştırma
- 2 terabayt (TB) büyüklüğe kadar sabit disk desteği (NTFS'de üst sürücü boyutu FAT'a göre çok daha büyüktür, ancak sürücü boyutu büyüdükçe, FAT'ta olanın tersine performans düşmez.)

Çift önyükleme yapılandırması kullanıyorsanız (aynı bilgisayarda hem Windows 2000, hem de başka bir işletim sistemi kullanıyorsanız), NTFS bölümlerindeki dosyalara bilgisayarınızdaki diğer işletim sisteminden erişemeyebilirsiniz. Bu nedenle, çift önyükleme yapılandırması istiyorsanız, FAT32 veya FAT kullanmanız daha iyi olacaktır.

FAT ve FAT32

FAT32, 512 megabayttan (MB) 2 terabayt (TB) boyutuna kadar olan sürücülerde kullanılabilen, FAT dosya sisteminin gelişmiş sürümüdür. FAT ve FAT32, Windows 2000 dışındaki işletim sistemleriyle de uyumlu çalışır. Çift önyükleme yapılandırması kuruyorsanız, büyük olasılıkla FAT veya FAT32 kullanmanız gerekir.

Windows 2000 ile başka bir işletim sisteminin önyüklemesini birlikte yaparsanız, aşağıdaki ölçütleri kullanarak, diğer işletim sistemini temel alan bir dosya sistemi seçin:

Yükleme bölümü 2 gigabayttan (GB) küçükse veya Windows 2000'i MS-DOS®, Windows 3.1, Windows 95, Windows 98 veya Windows NT ile birlikte çift önyükleme yapıyorsanız, bölümü FAT olarak biçimlendirin.
2 GB veya daha büyük bölümlerde FAT32 kullanın. Windows 2000 Kur'da FAT kullanarak biçimlendirmeyi seçerseniz ve bölümünüz 2 GB'dan büyükse, Kur, bölümü kendiliğinden FAT32 olarak biçimlendirir.

Ara bir Not: 32 GB'dan büyük bölümler için, FAT32 yerine NTFS kullanmanız öneririm.

Disk Bölümleri

Disk bölümü oluşturma, sabit diskinizi, her bölümün ayrı bir birim gibi işlev göreceği biçimde bölme yoludur. Verileri yedeklemek veya diğer bir işletim sistemiyle çift önyüklemesini gerçekleştirmek gibi bilgileri düzenlemek için bölüm oluşturursunuz. Diskte bölümler oluşturduğunuzda, diski, FAT veya NTFS gibi bir dosya sistemi tarafından biçimlendirilebilecek bir veya birden çok alana bölmüş olursunuz.

Yeni bir yükleme gerçekleştirirseniz, Kur sırasında Gelişmiş Seçenekler'i tıklatıp başkasını belirtmedikçe, Windows 2000 Kur, otomatik olarak uygun disk bölümünü seçer. Sabit diskte en çok dört bölüm olabilir.

Disk Bölümlerini Yapılandırma
Varolan sabit disk yapılandırmanıza bağlı olarak, Kur sırasında aşağıdaki seçenekleri kullanabilirsiniz:

- Sabit disk bölümlere ayrılmamışsa, Windows 2000 bölümünü oluşturabilir ve boyutlandırabilirsiniz.
- Varolan bölüm yeterli büyüklükteyse, Windows 2000'i bu bölüme yükleyebilirsiniz.
- Varolan bölüm çok küçükse, bununla birlikte bölümlere ayrılmamış uygun alanınız varsa, bu alanda yeni bir Windows 2000 bölümü oluşturabilirsiniz.
- Sabit diskte bölümler varsa, Windows 2000 bölümü için daha fazla bölümlendirilmemiş disk alanı oluşturmak amacıyla bunlardan bazılarını silebilirsiniz. Bir bölümü silerseniz, bu bölümdeki tüm verileri de silmiş olursunuz.

Windows 2000 Professional'ın çift önyükleme yapılandırmasını kuruyorsanız, Windows 2000'i kendi bölümüne yüklemeye dikkat edin. Windows 2000'i farklı bir işletim sistemiyle aynı bölüme yüklemek, Kur'un, diğer işletim sistemi tarafından yüklenen dosyaların üzerine yazmasına neden olabilir.

Disk Bölümlerini Boyutlandırma

Windows 2000'i yüklemek için en az 500 MB boş alan yeterli olsa da, daha geniş bölüm kullanmak, ileride yapılacak güncelleştirmeleri, işletim sistemi araçlarını veya diğer dosyaları eklemek için esneklik sağlar.

Kur sırasında, yalnızca Windows 2000'i yüklemek istediğiniz bölümü oluşturmanız ve boyutlandırmanız gerekir. Windows 2000 yüklendikten sonra, değişiklik yapmak veya sabit diskinizde yeni bölümler oluşturmak için Disk Yönetimi'ni kullanabilirsiniz

Varolan Disk Bölümlerini Dönüştürme ve Yeniden Biçimlendirme Karşılaştırması

Kur'u çalıştırmadan önce, varolan bölümü koruma, dönüştürme veya yeniden biçimlendirme seçeneklerinden hangisini istediğinize karar verin. Varolan bölüm için varsayılan seçenek, dosya sistemini değiştirmemektir, bu bölümdeki tüm dosyaların korunmasını sağlar.

Dönüştürmeye veya yeniden biçimlendirmeye karar verirseniz, uygun bir dosya sistemi seçmeniz gerekir (NTFS, FAT veya FAT32). Aşağıda belirtilen noktalar karar vermenize yardımcı olacaktır.

Önemli
Bölümü yeniden biçimlendirmek varolan verileri sileceğinden, bölümdeki dosya sistemini değiştirmeden önce, bölümdeki bilgileri yedeklemelisiniz.

Varolan bölümümü NTFS'e dönüştürmem gerekli mi?

Windows 2000 güvenliğini kullanmak için, varolan bir bölümü Kur sırasında NTFS'e dönüştürebilirsiniz. Ayrıca, komut satırından Convert.exe dosyasını kullanarak, dosya sistemlerini Kur'dan sonra istediğiniz zaman FAT'tan NTFS'e dönüştürebilirsiniz.

Bu seçenek, yalnızca Windows 2000 bu bölümdeki dosyalara erişebiliyorsa varolan dosyalarınızı korur. Bu seçeneği aşağıdaki koşullar geçerliyse kullanın:

- Güvenlik, disk sıkıştırma gibi NTFS özelliklerinden yararlanmak isterseniz.
- Windows 2000 NTFS bölümü kullanabilen Windows NT 4.0 Service Pack 4 (SP4) veya sonraki bir sürümünden başka bir işletim sistemiyle çift önyükleme yapmıyorsanız kullanın.

Çift önyükleme hakkında daha fazla bilgi için, bu bölümün izleyen kısımlarında Çift Önyükleme Yapılandırması konusuna bakın.

Dosya sistemi olarak her zaman NTFS kullanmam gerekir mi?

NTFS, Windows 2000 için önerilen dosya sistemidir. Ancak, başka dosya sistemleri de kullanmak isteyebileceğiniz bazı koşullar vardır. Bir bölümü NTFS ile biçimlendirirseniz, bu bölümün ardından oluşturulan dosyalara yalnızca Windows 2000 erişebilir. Dosyalara başka bir işletim sisteminden erişmeyi planlarsanız (MS-DOS da içinde olmak üzere), FAT dosya sistemlerinden birini yüklemeyi seçmeniz gerekir.

Varolan bölümü yeniden biçimlendirirsem ne olur?

Bir bölümü yeniden biçimlendirmek, bu bölümdeki tüm dosyaları siler. Bölümü yeniden biçimlendirmeden önce dosyaları yedeklediğinizden emin olun.

Önemli

Bir NTFS bölümünü FAT'a dönüştürmek için, önce tüm dosyalarınızın yedeğini almanız, ardından bölümü FAT olarak yeniden biçimlendirmeniz (tüm dosyaları siler), sonra da dosyaları yedekten geri yüklemeniz gerekir. Windows NT'de oluşturulan NTFS bölümünü, Windows 2000'de kullanılan NTFS sürümüne dönüştürdükten sonra geri yükleyebilirsiniz.

FAT bölümünü FAT32'ye dönüştürmek için, önce tüm dosyalarınızın yedeğini almanız, ardından bölümü FAT32 olarak yeniden biçimlendirmeniz (tüm dosyaları siler), sonra da dosyaları yedekten geri yüklemeniz gerekir