• Yazarlık... E-COZUM.NET
    Fikirlerinizi/yazılarınızı yayınlayabileceğiniz elit bir platform arıyorsanız; E-COZUM.NET doğru adres! Detaylar BURADA ...
  • Merhaba Ziyaretçi.
    Kazandığınız her 1000 ÇTL birikiminizi 5 TL ile değiştirip ödeme alabilirsiniz...

Doğal Afet Konulu En İyi Filmler – IMDb Sıralaması

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Film Türü
Doğal Afet Filmleri
Doğal afet filmleri, bizleri en fazla geren yapımlar olabilirler. Ne yapacağı belli olmayan Tabiat Ana’nın hışmından kurtulma mücadelesi veren insanların hikayelerinin anlatıldığı doğal afet temalı yapımlarla listemize başlıyoruz.


10. San Andreas Fayı (San Andreas)
IMDb Puanı: 6,1

San Andreas Fayı (San Andreas)


2015 yapımı San Andreas Fayı (San Andreas) filmiyle listemize başlıyoruz. Gerçeklikten oldukça uzak bir kurguya sahip olmasına rağmen, gerilim sahneleriyle aklımızı başımızdan alan bu Brad Peyton filmi, kadrosuyla da beğeni topluyor. Dwayne Johanson, Alexadra Daddario, Carla Gugino ve Ioan Gruffudd gibi isimlerin yanı sıra ünlü şarkıcı Kylie Minouge da konuk oyuncu olarak bu yapımda yer alıyor.


9. Kusursuz Fırtına (The Perfect Storm)
IMDb Puanı: 6,4


Kusursuz Fırtına (The Perfect Storm)


Yönetmenliğini Wolfgang Petersen’ın yaptığı, 2000 yılında vizyona giren Kusursuz Fırtına (The Perfect Storm) filmi, izleyicilere gerilim dolu anlar yaşatmayı başarıyor. George Clooney, Mark Wahlberg, John C. Reilly, William Fichtner ve Diane Lane gibi isimlerden oluşan oyuncu kadrosu ise bu filmi çok daha etkileyici hale getiriyor. Sebastian Junger’in eserinden uyarlanan bu film; büyük bir fırtınanın ortasında kalan balıkçıların yaşam mücadelelerini anlatıyor.


8. Yarından Sonra (The Day After Tomorrow)
IMDb Puanı: 6,5


Yarından Sonra (The Day After Tomorrow)


Birçok etkileyici yapımla karşımıza gelen ve dünyanın en zengin yönetmenleri arasında yer alan Roland Emmerich, bu kez de 2004 yapımı Yarından Sonra (The Day After Tomorrow) ile karşımıza geliyor. Küresel Isınma konusunu ekstrem bir şekilde izleyicilerle buluşturuyor. Jake Gyllenhaal, Emmy Rossun, Dennis Quaid ve Sela Ward gibi isimlerden oluşan kadrosuyla beğeni kazansa da aşırı görsel efektleriyle biraz da olsa abartılı bir yapım olarak tanımlanmıştı.


7. Yaşam Savaşı (Hours)
IMDb Puanı: 6,5


Yaşam Savaşı (Hours)


Yaşam Savaşı (Hours)ABD’nin birçok eyaletini yıkıp geçen, can ve mal kayıplarına neden olan Katrina Kasırgası’nın ortasında kalmış bir babanın, kızını kurtarma çabalarını işleyen 2013 yapımı Yaşam Savaşı (Hours) filmi de beğeni topluyor. Eric Heisserer’in yazıp yönettiği bu yapım; Paul Walker ve Genesis Rodriguez gibi tanınmış oyuncuları da bünyesinde barındırıyor.


6. Armageddon
IMDb Puanı: 6,6


Armageddon


Vizyona girdiği döneme damgasını vuran Armageddon, konusu ve güçlü oyuncu kadrosuyla da fark yaratmıştı. 1998 yılında vizyona giren bu film; Jonathan Hensleigh romanından beyazperdeye uyarlanmıştı. Özellikle de Transformers, Pearl Harbor ve Kaya gibi başarılı filmleriyle tanınan Michael Bay’in yönetmen koltuğunda oturduğu bu film; Bruce Willis, Ben Affleck, Liv Tyler, Steve Buscemi, Billi Bob Thornton, Michael Clarke Duncan, William Fichtner ve Owen Wilson gibi ünlü oyuncuları da bünyesinde barındırıyordu. Dünyayı yok edecek bir göktaşını delip, içerisine nükleer bomba yerleştirmekle görevlendirilen bir grup sondajcının hikayesini konu alıyor.


5. Dalga (Bolgen)
IMDb Puanı: 6,7


Dalga (Bolgen)


Şimdi ise 2015 Norveç yapımı etkileyici bir felaket filmiyle listemize devam ediyoruz. Genellikle alışık olduğumuz Hollywood yapımlarından biraz daha gerçekçi bir yapıya sahip olan Dalga (Bolgen); tsunaminin yaratmış olduğu yıkımı konu alıyor. Roar Uthaug’un yönetmen koltuğunda oturduğu bu Norveç filmi, özellikle de klasikleşmiş Hollywood filmlerinden sıkılanlar için ideal bir gerilim filmi olabilir.


4. Zor Saatler (The Finest Hours)
IMDb Puanı: 6,8


Zor Saatler (The Finest Hours)


Tarihin en büyük gemi kurtarma operasyonlarından birini anlatan 2016 yapımı Zor Saatler (The Finest Hours) filmi de güçlü kadrosu ve konusuyla dikkat çeken yapımlar arasında yer alıyor. Craig Gillespie tarafından yönetilen, Casey Sherman ve Michael J. Tougias’ın kitabından uyarlanan bu film; Chris Pine, Casey Affleck, Ben Foster, Holliday Grainger ve Eric Bana gibi isimlerden oluşan kadrosuyla da merak uyandırıyor.


3. Denizin Kalbinde (In the Heart of the Sea)
IMDb Puanı: 6,9


Denizin Kalbinde (In the Heart of the Sea)


Nathaniel Philbrick romanından uyarlanan 2015 yapımı Denizin Kalbinde (In the Heart of the Sea) filminin yönetmen koltuğunda ise Ron Howard oturuyor. Ayrıca Chris Hemsworth, Cillian Murphy, Tom Holland, Benjamin Walker, Brendan Gleeson ve Ben Whishaw gibi tanınmış isimler de oyuncu kadrosunu oluşturuyor. 1820’lerde balina avlayarak geçimini sağlayan Nantucket gemisinin mürettebatı bu kez baltayı taşa vururlar. Karşılaştıkları İspermeçet balinası bu ekipte yer alan birçok insanın ölümüne neden olacaktır.


2. Kıyamet Günü (Lo Imposible)
IMDb Puanı: 7,6


Kıyamet Günü (Lo Imposible)


Gerçek bir hikayeyi konu alan ve bu dramı gerçekçi bir dille işleyen 2012 yapımı Kıyamet Günü (Lo Imposible) filmi de en iyiler arasında yer alıyor. 2004 Hint Okyanusu depremi ve tsunamisi gerçekleştiği sırada Tayland’da tatil yapan bir ailenin kurtuluş ve kavuşma mücadelesini konu alıyor. Juan Antonio Bayona tarafından çekilen bu İspanyol filmi ayrıca Naomi Watts, Ewan McGregor ve Tom Holland’dan oluşan oyuncu kadrosuyla da beğeni topluyor.


1. Artçı Şok (Tang shan da di zhen)
IMDb Puanı: 7,6


Artçı Şok (Tang shan da di zhen)


Başta 17 Ağustos Depremi başta olmak üzere, ülkemizde gerçekleşen afetleri hatırlatan 2010 yapımı bir Çin filmiyle listemize devam ediyoruz. Artçı Şok (Tang shan da di zhen) adındaki bu film; 28 Temmuz 1976 tarihinde Çin’de gerçekleşen ve yaklaşık 240 bin kişinin ölümüne neden olan 7,8 şiddetindeki Tangshan Depremi’ni konu alıyor. Aftershock ve Felaketin İzleri adıyla da bilinen bu Feng Xiaogang filmi katılmış olduğu festivallerden de ödüllerle ayrılmıştır.
 
Top