Dızmana (balkan Çöreği) Tarifi, Dızmana Nasıl Yapılır?

Papatya

V.I.P
V.I.P

Balkan Göçmeni arkadaşlar varsa eminim bu tarifi görünce bir ah edeceklerdir. Ya da bir gülümseme belirecektir yüzlerinde. @_nehir_
Balkanlarda sıkça yapılan bir çörektir. Peynirlisi, kıymalısı, patatesliside yapılabilir. Ama sade bile olsa oldukça lezzetlidir. Çünkü mayalı bir hamurdan yapılır. Balkanlar denince; arnavutluk bosna hersek bulgaristan yunanistan kosova makedonya gibi yerler, aklımıza gelmektedir tabii.
Efendim bizim de yok mu tariflerimiz, sizin poğaçanız varsa bizim dızmanamız var, sizin açmanız varsa bizim de kiflamız var. Sizin kurabiyeleriniz varsa bizimde zakuskamız var. Nelerimiz var nelerimiz.

a2XNa5.jpg

Malzemeler

1 su bardağı ılıktan sıcak su
1 su bardağı ılık süt
yarım su bardağından biraz az sıvıyağ
1 yumurtanın akı (sarısı üzerine)
1 paketten biraz az yaşmaya veya 1 yemek kaşığı kuru maya
1 yemek kaşığı silme toz şeker
1 tatlı kaşığı tuz
yaklaşık 4-5 su bardağı veya aldığı kadar un (ele hafif yapışan yumuşak bir hamur)

Sosu için
1 yumurta +1 sarısı
1/3 (bardağın 3te biri) kadar sıvıyağ
4 yemek kaşığı yoğurt veya 2 yemek kaşığı yoğurt + 1/3 su bardağı (yarım bardaktan 1 parmak eksik) süt

Yapılışını bu videodan izleyebilirsiniz.

Balkanlar demişken, şuracığa bir balkan müziği iliştirmek istiyorum.
Umarım "DIZMANA" yapmaya devam ediyorsunuzdur. :)

KaderKatibi

Dürüstlük insanın kartvizitidir, Matbaada basılmaz
Özel üye
Oyy bitanemm hiçte itiraz etmez güzel gönüllüm benim
Sen yap dızmanayı güzel bi çay faslı hazırla kendine sonra bizi muhabbete çağır biz eşlik ederiz sana :)
Bursa yoluna hazır ol Sahra :)

Canımsın yine de gönderirim bir anı olarak kalır aklımızda... :)

Eyvallah sağol gönlü güzel arkadaşım. En iyisi ben otarafa gelince Dızmana senden çaylarda benden oturp beraber yeriz :) . Ozamana kadarda ben yine söylenecem haberin ola :D .Bu arada sahrayla geliyoruz hazırlığını iyi yap malum yol uzun açız aç :) :)