Dilimizi "Turkche"leştirmeylim!

wien06

V.I.P
V.I.P
Dil, kültürdür. Bir milletinin sözlü kanıtıdır.

Düşünce ve duyguları nesilden nesile aktaran dil, her türlü kültür faaliyetlerinin temelini teşkil eder. İnsan dil aracılığıyla bilgi edinir. Milli ve içtimai yükseliş dil ile olur. Bir milletin dilini bozarsanız o milletin bütün faaliyetlerini aksatmış olursunuz. Geçmişle olan bağını kesmek yanlışlığına düşmüş olursunuz.

Dil; Vatandır, Bayraktır, Kutsaldır.

Dil yok olmuşsa, kültür yok olmuş demektir. Bir milletin kültürü yok olmuşsa vatanı da bayrağı da olmaz. Varsa da baki kalamaz...

Türkçe yerine İngilizce konuşanlar; İngilizcenin yüzde yetmişi Fransızcadan gelmedir. Voltaire der ki;
İngilizce kötü konuşulan bir Fransızcadır...
Fransızcanın yarısından fazlasının Latince ve Yunancadan oluştuğunu biliyor muydunuz?

Türkçe karşılığı olduğu halde yabancı kelimler kullanmak çağdaşlık
değildir!

Türkçemizi sadece biz yüceltiriz, bir koruyabiliriz kendini Türk hissedebilen kişiler...

Gün geçtikçe kirlenen dilimizi korumalıyız. Yabancı dillerin boyunduruğuna sokmamalıyız. Ona sahip çıkmalıyız.

"Türkçemiz Sevdamızdır!"

Bağımsız bir milletin; vatanı, devleti, bayrağı ve dili vardır.

Türkçe'mize sahip çıkalım!

Ey Türk Gençliği Dilinle Gurur Duy!

Türkçe, bugün Dünya'da... Balkanlardan Sibirya'ya kadar yayılan geniş bir coğrafyada konuşulan bir dildir...

Dünya'da en çok konuşulan dördüncü dildir...

Türkçe düşün, Türkçe konuş, Türkçe yaşa...

Yani, ya İstiklal, ya ölüm...

Yani, ya Türkçe, ya hiç...

Farkında değil misin?
Vatanını bölmeye, dilini öldürmeye çalışıyorlar.

Yalnızlıktan ve etrafını saran yabancılaşma yüzünden, Türkçe eriyor!

Dilimizi "Turkche"leştirmeylim!

Türkçe'mize sahip çıkalım...

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Harikasınız hocam. Forumdaki tüm arkadaşların dilimiz konusunda ellerinden geleni yapacaklarına inanıyorum. Bu arada "Türkçe'nin Yıldızları" adlı bir organizasyon gerçekleştirilmiş. Basınımız bizi biz yapan değerlere o kadar duyarsız ki maalesef haberim olmadığı canlı izleyemedim. Son günlerde tekrarını izliyorum. Umarım herkesin izleme fırsatı olur.

Özellikle Moğolistan'dan bir kız öğrencinin Necip Fazıl Kısakürek'e ait Sakarya şiirini bir okuyuşu vardı değmeyin gitsin.

Artık şu MSN Türkçesi denilen ve ne olduğu anlaşılmayan yeni türemiş dili bırakma zamanı gelmedi mi? Dilimizi kendi ellerimizle baltalamaya bu kadar hakkımız var mı? Unutmayalım milleti millet yapan en önemli unsur "Dil Birliği"dir. Bir milleti tarih sahnesinden silmek istiyorsanız önce dilini bozarsınız. Gerisi çorap söküğü gibi gelir.

Elinize emeğinize sağlık. Teşekkürler.

wien06

V.I.P
V.I.P
Bir milleti tarih sahnesinden silmek istiyorsanız önce dilini bozarsınız. Gerisi çorap söküğü gibi gelir.

Bu sözün üstüne söyleyecek bir söz bulamiyorum. Cok tesekkürler hocam.

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri
Paylasim icin cok cok tesekkürler bu konuya benzer burda bir cok konu bulunmakta ama hala insanlarimiz bastan savma yani is olsun diye Türkce kullaniyorlar :(