Deri Soyulması Nasıl Geçer

dderya

kOkOşŞ
V.I.P
Vücudumuzun her bölgesi ayrı önem taşısa da özellikle yüzümüz çok önemlidir. Yüzde meydana gelebilecek lekeler, yaralanmalar ya da deri soyulmalarına karşı önlem almak için çareler aranır. Vücudumuzun diğer yerlerinde oluşabilecek izlerin iyileşmesi zamana bırakılabilirken, insanlarla iletişim kurarken ilk dikkat edilecek olan uzvumuz yüzümüz olduğu için yüzümüzde oluşabilecek herhangi en küçük rahatsızlık zamana bırakılamaz. Ciltte oluşabilecek birçok rahatsızlık vardır ve bunlardan bir tanesi de deri soyulmalarıdır.

Özellikle kuru ciltlerde görülen deri soyulmaları ciltteki nemin azalmasıyla meydana gelir. Yazın çok sıcağa kışınsa çok soğuğa maruz kalan cilt kurur ve ciltte pul pul dökülmeler olur. Özellikle yaz dönemlerinde denize girildikten sonra güneşlenme ihtiyacı duyulur. Her vitaminin vücudumuzda ayrı bir önem taşıdığı gibi D vitamini ihtiyacını da güneşten karşılarız. Güneşlenmek kısmına kadar herşey çok harikadır. Ancak güneşlendikten sonra ciltte oluşan kuruluklar başımıza dert olabilir. Güneşe maruz kalacağımız zaman öncesinde uygulanması gereken ilk adım, güneş kremi sürmektir. Ancak bu konu atlandı ve deride soyulmalar oluştu, bu durumda ne yapabiliriz ?

Cildinizi Soğutun

Soyulmaya başlayan cilde iyi gelen şeylerden bir tanesi serin bir duş almaktır. Soğuk su cildin soğumasına ve cildin soyulmasının yavaşlamasını sağlayacaktır. Sonrasında ovmadan yumuşak bir havluyla kurulanması sağlanmalıdır.

Kaşıntıyı Durdurun

Cilt soyulurken kesinlikle derileri soymayın ya da kazımayın. Aksi taktirde sonrasında ciltte kalıcı izler kalabilir ya da ciltte enfeksiyona yol açabilir. O bölgeye buz koyarak rahatlatabilirisiniz.

Cildinizi Nemlendirin

Duştan sonra cilt hafif nemliyken aloe vera özlü nemlendiriciler kullanın. Böylece cilt soğutulabilir, iltihaplanmalar ve soyulmaların azaltılması sağlanabilir.

Bol Su İçin

Su ciltteki nem dengesini sağladığından vücut için oldukça önemlidir. Su içerek vücudun içerden desteklenmesi sağlanabilir. Özellikle de güneş yanığı olan ciltler suya daha çok ihtiyaç duyar cildin canlanmasına yardımcı olur. Cilt soyulması görüldüğü taktirde günde en az 8-10 bardak su içilmelidir.

Yara Oluşmasını Önleyin

Yara oluşumunun önüne geçmek için cilt temizliği önemlidir. Özellikle C ve E vitamini desteği almaya dikkat edin. Ayrıca kullanabileceğiniz tropikal E vitamini kremi yara oluşumu riskini azaltacaktır.
 
Top