Daha az korona için daha çok test

yesim434

Hırçın Karadenizli
V.I.P
Şimdi bilgi edinerek daha hızlı ve kolay şekilde uygun bir korona testini nerede bulabileceğinizi öğrenin. Aşılama, test ve AHA+L kuralları: Hep birlikte etkili bir şekilde koronaya karşı koyalım.

Kişilerin kendilerine uyguladığı testler

Antijen hızlı testler, profesyonel olmayanlara da kullanma kılavuzu yardımıyla kendilerine test uygulamayı mümkün kılıyor. Test sonucu azami 24 saat geçerlidir. Kalitesi sertifikalı testleri, CE işareti veya Federal İlaç ve Tıbbi Ürünler Enstitüsü’nün verdiği özel ruhsat numarası taşıyıp taşımadığından anlayabilirsiniz. (Bundesinstitut für Arzneimittel und Medizinprodukte - BfArM).

Ne zaman?

RbucXwp.jpgDurum: şüphe yok, semptom yok, örneğin aile içindeki, arkadaşlar arasındaki veya kreşteki bir kutlamaya katılmayı planlıyorsunuz, işyerinde haftada bir test > önleyici test, başkalarını korumaya yarar

Nasıl?

EQeEyb7.jpgEczanelerde, kişisel bakım ürünleri satan mağazalarda (Drogerie) veya marketlerde reçetesiz satılır. Evde kişinin kendi kendine uygulaması için uygundur.

Ne kadar sürer?

PSYlqaj.png
Sonuç?

Testi uygulayan kişi, sonucu test şeridine bakarak ve kullanım kılavuzunun yardımıyla kendisi tespit eder.

Peki sonra?

jKcXZUJ.pngAile hekiminize veya 0800 0000837 No’lu telefona başvurarak test yaptırmak için bir randevu alın.

Hızlı test

Antijen hızlı testte, eğitimli personel bir numune alınarak aynı mekânda incelenir. Kişiye sonucu gösteren bir belge verilir. Bu belge 24 saat geçerlidir.

Ne zaman?

RbucXwp.jpgDurum: şüphe veya şüpheli vaka söz konusu değil, Almanya’ya uçak yolculuğuna çıkmadan önce, semptom yok veya COVİD-19 enfeksiyonlu bir kişiyle temasta bulunduktan sonra, örneğin aile içindeki, arkadaşlar arasındaki veya kreşteki bir kutlamaya katılmayı planlıyorsunuz, işyerinde haftada bir test > önleyici test, başkalarını korumaya yarar

Nasıl?

SmO4NhR.jpgÖrneğin doktor muayenehanelerinde veya test merkezlerinde (ayrıca hava alanlarında, tren istasyonlarında veya otoyollarda dinlenme tesislerinde), eğitimli personel tarafından uygulanır. Semptomu olmayan her vatandaş, haftada en az bir kez ücretsiz test yaptırabilir.


Aile hekiminize veya 0800 0000837 No’lu telefona başvurarak test yaptırmak için bir randevu alın. Test merkezleri daha kapsamlı bir PCR testi yapılmasına karar verebilir.

Laboratuvar testleri

PCR testinde de eğitimli personel burun ve boğaz bölgesinden bir sürüntü numunesi alır. Fakat inceleme laboratuvarda yapılır. Bilimsel inceleme nedeniyle bu test gerçi biraz daha uzun sürer, ama buna karşılık çok güvenilir sonuçlar elde edilir. Altın standart olarak kabul edilir.
PCR testinde de eğitimli personel burun ve boğaz bölgesinden bir sürüntü numunesi alır. Fakat inceleme laboratuvarda yapılır. Bilimsel inceleme nedeniyle bu test gerçi biraz daha uzun sürer, ama buna karşılık çok güvenilir sonuçlar elde edilir. Altın standart olarak kabul edilir.

Ne zaman?1sdQ6Z6.jpg

Durum: semptomlar mevcut, şüpheli vaka söz konusu, bir hızlı testin veya kişinin kendisine uyguladığı testin sonucu pozitif çıktıysa > Teşhis

Nasıl?zMTUIua.jpg

Doktor muayenehanelerinde eğitimli personel veya test merkezlerinde (öncesinde yapılan hızlı testin sonucunun pozitif olması durumunda). Çoğunlukla burundan/boğazdan numune alınır.

Ne kadar sürer?W8SPre4.pngSonuç?

Laboratuvarda numune analizi yapılır. Test yaptıran kişiye yazılı veya elektronik bir belge verilir.

Peki sonra?uSBUVPh.png

Testi uygulayan kurum test sonucunu ilgili sağlık dairesine bildirir. Sağlık dairesinin talimatlarına uyulmak zorundadır.
 
Son düzenleme:

yesim434

Hırçın Karadenizli
V.I.P
Kesinliklee bizim burdada ögretmen oldu asi ama mesala resturantta calisanlar hastanede calisanlar haftada bir test yaptirmak zorundalar
ve bizim is yeride 2 gun önce toplandigimizda dediler asi olmayanlara is yazilmiyacak calismak isteyen saglik kartlarini kimliklerini alip direk müracat edin bilgisayardan randevü almayi bilmiyorsaniz dedi ama bence süperrr herkes asi olmalii
 
Top