• Merhaba Ziyaretçi.
    "EYLÜL AYI" temalı fotoğraf yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Böylesini Hiç Gördünüzmü

LoSt_LoVe

Forum Onuru
KOMODO EJDERİ

Ağzında salyasında yaklaşık 40 çeşit bakteri veya zehrin her birinin farklı bir sistemi felce uğratması yüzünden bir ısırığıyla bile en güçlü hayvanları devirebilecek çok güçlü ve saldırgan bir hayvandır. Bu salya bulaştıktan saatler sonra sizi öldürür.

En büyük 2. kertenkele cinsidir. Timsah kadardır ama yerden biraz daha yüksektir. En uzun kertenkele ağaç timsahı olarak da bilinen tree crocodile’dir. Komodo’ya 1200km uzaklıktaki endonezya adalarının sahillerinde salavati adalarında yoğun biçimde yasarlar. Boyları 4 metreyi bulanları vardır. Ağırlığı ise ortalama 140 kg olan sürüngendir. Türünün en irisidir.

komodo.jpg


“İnsular yayılma” yani sadece tek bir ada ya da adalar zincirinde yaşayan hayvan türlerine örnektir. Hatta bunlar zincirde değil direk komodo adasında yaşarlar. Latincesi varanus komodensistir ve boyutları 3 metreye kadar çıkabilir.

Komodo ejderleri bir geyiği ya da yaban domuzunu rahatça yakalayip öldürebilirler. İnsanı öldürdükleri de sıkça görülmüştür. Soğukkanlı hayvanlardır ve bu sebeple her sabah enerji toplamak için güneşlenirler. Onlara yaklaşabileceğiniz tek an sabahın erken saatleridir.
Ağzındaki etleri bekleterek oluşturduğu felç edici bakteri topluluğuna karşı antikoru vardır. Domuz ve maymun yiyerek beslenir.
Kovaladığı avın pesinden ağaca bile çıkabildiği bilinen, çok hızlı koşan, kertenkele - timsah arası bir hayvandır.

Hakkında belgesel programı hazırlamak için gelen discovery channel elemanın tek bacağını kopardığı, akabinde diğer elemanlar tarafından yarı otomatik silahla vurularak öldürüldüğü söylenmektedir.

Dayanıklılığı sayesinde dinazorlar döneminden beri çok az evrim geçirmesine rağmen neslini korumuştur. Dünya üzerinde zehrine karşı panzehir barındıran tek hayvan kendisidir. Bu panzehirden bir çok hastalığa ilaç yapılabileceği düşünülmektedir.
 
Top