• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Birisi Merak Etmis Ve Derleyip Yazmis.

esmer23

Katılımcı
BIRISI MERAK ETMIS VE DERLEYIP YAZMIS.

Bizdeki 'Fransiz kaldim' lafi Ingilizcede Yunanlilar icin soyleniyor.
Onlar bir seyi anlamadiklarinda, 'It is Greek to me' diyorlar.
Yani, 'Bu bana Yunanca'. Onlarda niye Yunanca, bizde niye Fransiz kalindigi ise mechul.

Italya'da birinin soyledikleri, karsisindaki kisi tarafindan yerine getirilmediginde ya da anlasilmadiginda, 'Che parlo Turco?' deniyormus.
Meali: 'Yahu ben Turkce mi konusuyorum?!'
Bir de Italyanlar cok sigara icenleri, 'Turk gibi sigara iciyorsun' diyerek azarliyorlarmis.

Ermeniler bir seyi anlamadiginda, 'Anladiysam Turk olayim' diyorlarmis. Kizilacak bir sey yok. Cunku biz de anlamadigimiz zaman Arap oluyoruz.

Fransizcada 'Turk usulu sevismek' diye bir deyim varmis. Anlami da,'hizli hizli, yangindan mal kacirircasina sevismekmis. Iddiaya gore deyimin kaynagi da suymus: Turkler kuzey gocleri sirasinda koyleri yagmalarken karsilarina cikan kizlari kollarindan tutup atlarinin uzerine alirmis. Turk akinci bir yandan ortaligi yagmalarken bir yandan da kiza dair 'kotu niyetini' icra edermis! Bittiginde de kizi attan atarmis. Fantastik bir hikaye!! Ama Fransizlarin anlattigi aynen bu valla.

Almancada 'Turken' ve 'turken' diye iki kelime varmis. Ilki bildigimiz 'Turk' demek. Ikincisi ise 'hile yapmak' anlaminda kullaniliyormus!

Grup olarak bir lokantaya gittigimizde herkesin kendi yedigini odemesine 'Alman usulu' deriz ya. Ingilizcede aynisi 'Going Dutch' kalibiyla Hollandalilar icin kullaniliyor. Gerci sonucta birbirine cok benzeyen iki millet ama yine de Almanlari yok yere 'maddiyatci' yapmisiz demek ki.

En komigi bu:
Israil'de bir kadinin kalcalari buyukse, ''Turk gibi kalcalarin var'' diyorlarmis. Anlasilan, 'yemekte salca, kadinda kalca' merakimiz oralara kadar ulasmis.

Bu deyim degil ama eglenceli bir anekdot. Finali onunla yapayim. Bir gun olur a bir Macar'la ayni masada oturursaniz sakin bira bardaginizi uzatip, 'Serefe' demeyin. Cunku Macar halki, Osmanlilar ulkelerini isgal ettiginde bunu bira icerek kutladiklarini dusunuyorlarmis. Bu yuzden de sadece Turklerle degil, kimseyle bira bardagi tokusturmuyorlarmis.
Bira ile fetih kutlayan yeniceriler ha!

Cidden guzel geyik....:))

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Hakikaten enteresan bir konu. Ben de merak ediyordum ancak araştırma gereği de duymamıştım :) Teşekkürler.