Bir Kızılderili Öyküsü

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
BİR KIZILDERİLİ ÖYKÜSÜ

Bazı öyküler biliriz,ilk duyduğumuzda irkiliriz adeta,bu öyküyü ilk duyduğumda irkildim önce."Ne kadar doğru" dedim.Gerçekten çok isabetliydi,hangi yanımız beslersek o büyüycekti tabii ki.Amerikalıların yıllarca filmlerde bize "vahşi" diye gösterdiği,kafa derisi soyan,çiftliklere saldırıp çoluk çocuğu öldüren insanlar sanki bu insanlar değildi.Şimdi daha iyi anlıyorum onları,"işgalci" zihniyet hala devam ediyor çünkü.İnsanların topraklarını,vatanlarınız elllerinden almaya kalkarsanız,doğal olarak her vahşeti yapar.Bunlar kalkar yarın "Irak" lıların da ne kadar vahşi olduklarına dair filmler çekerler,kendi en büyük "vahşet" lerini unutturmak için.

Geçenler de bir de güzel söz duydum,yine bir Kızılderili atasözü;"GÖZÜNDE YAŞ OLMAYANIN,GÖNLÜNDE GÖKKUŞAĞI OLMAZ"

Cherokee kabilesinin yaşlılarından biri torunlarına eğitim veriyordu.

Onlara dedi ki:

“İçimde bir savaş var. Korkunç bir savaş. İki kurt arasında.

Bu kurtlardan birisi; korkuyu, öfkeyi, kıskançlığı, üzüntüyü, pişmanlığı, açgözlülüğü, kibri, kendine acımayı, suçluluğu, küskünlüğü, aşağılık duygusunu, yalanları, yapmacık gururu, üstünlük taslamayı ve egoyu temsil

ediyor.

Diğeri ise; zevki, huzuru, sevgiyi, umudu, paylaşmayı, cömertliği, dinginliği, alçakgönüllülüğü, nezaketi, yardımseverliliğ i, dostluğu, anlayışı, merhameti ve inancı temsil ediyor.

Aynı savaş sizin içinizde de sürüyor ve diğer tüm insanların içinde.”

Çocuklar anlatılanları anlamak için bir dakika düşündüler ve içlerinden biri, "Hangi kurt kazanacak?" diye sordu.

Yaşlı Cherokee kısaca cevapladı "BESLEDİĞİNİZ"