Bir Avuç Tohum Bir ömür Bagimsizliktir

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri

KIRMIZI İBİKLİ​

TAVUK....​

Şöyle güzel bir hikaye vardır ;
Kırmızı İbikli Tavuk, gezinirken bir Buğday Tanesi bulur.
Onu tarlaya ekebilmek için öbür hayvanlardan yardım ister.
Ancak Ördek ;
- ‘'Sen buğdayı filan boş ver, sana Kahve Tohumu satayım, acayip para kazanırsın, istediğin kadar Buğday alırsın’' der.
Domuz ;
- ''Sen Buğday yerine Kahve Ek ve nasıl satarım diye merak etme, ben senin adına pazarlarım' diye seslenir…

Kırmızı İbikli Küçük Tavuğun bu iş aklına yatar.​

- “Ama ben Kahve Üretiminden anlamam ki.​

Nasıl yapacağım ?” diye sorar.​

Ördek ‘Sana Gübre satayım, çok çabuk büyür' der. Domuz da ‘Böceklerden korumak için İlaç satayım’ diye seslenir. Tilki finansal açıdan yaklaşır işe ‘Gübre ve İlaç alabilmen için sana istediğin kadar borç vereyim, ufak ufak ödersin’ diye akıl verir..
Sonunda hasat vakti gelir. Tavuk ‘Şimdi ben ne yapacağım bu Kahveyi ?’ diye sorar. Ördek ‘Paketlemek için benim Fabrikama getirebilirsin’ diye akıl verir. Domuz ‘Bak herkes Kahve ekti, fiyatlar acayip düştü, senin Kahve beş para etmez’ diye seslenir. Tilki ise ‘Kardeş. Borcunu artık öde..’ der..
Kırmızı İbikli Tavuk, ibiğini kaptırdığını fark edince ‘Ben aç kaldım, ekmek verecek yok mu ?’ diye ağlar. Ördek ‘Ekmek kolay da, alacak paran var mı ?’ diye sorar. Domuz ‘Herkes Kahve ekti ve Buğday karaborsaya düştü. Kusura bakma, istersen ekmek yapman için sana İthal Buğday Tohumu satayım’ der. Tilki ise Avukatıyla gelir, ‘Borcuna karşılık Tarlanı Haczetmek zorundayım. Eğer uslu Tavuk olursan artık benim olan tarlamda yevmiyeyle çalışıp Buğday yetiştirmene izin veririm’ diye akıl verir…
Şimdi Kırmızı İbikli Küçük Tavuk, eskiden kendisinin olan tarlada Irgat olarak çalışıyormuş. Yevmiyeyi almaya gittiğinde, Ördek, Domuz ve Tilkinin aslında senelerdir Şirket Ortağı Olduklarını daha yeni anlamış…
Evet….!

Ne yazık ki, dünyada verimli topraklara sahip ve Kendi Kendine Yeten şu güzelim memleketi, neredeyse Kırmızı İbikli Tavuğa çevirdiler…​