Bingöl Kığı Fuat Dağıstan Lisesi

Mc_ÖRGE

Kaptan
Özel üye
Okulumuz, 1972 yılında açılmış ve o zamanki ortaokul binasında hizmet vermiştir.1976 yılında Kiğı Lisesi’nin kendi hizmet binası açılmıştır. 1994 yılında Kiğı Kız Meslek Lisesi teröristlerce yakılınca KML, Lise bünyesinde eğitim öğretime devam etmiştir. 13.08.1999 yılında da KML kapatılarak lisemiz Ç.P.L’ ye dönüştürülmüştür.

Ancak ÇPL olarak faaliyet gösterdiği yıllar boyunca öğrenci kaydı sadece genel lise bölümüne yapılmış, giyim bölümüne ilgi gösterilmemiştir. Bu nedenle de Bakanlığımızca Türkiye çapında okulumuz gibi ÇPL olup da sadece genel lise bölümünde öğrencisi olan okullar genel liseye dönüştürülmüş ve bu onay doğrultusunda Bingöl Valiliği Milli Eğitim Komisyonunun almış olduğu karar Valilik Makamınca 05.09.2006 tarihinde onaylanmış ve okulumuzun adı Kiğı Fuat Dağıstan Lisesi” olarak değiştirilmiştir. Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğünden ayrılan okulumuz Orta Öğretim Genel Müdürlüğüne bağlanmıştır. Okulumuzda 1 adet kütüphane, 1 adet ortak kullanılan spor salonu ve konferans salonu, 1 adet ortak kullanılan fizik, kimya , biyoloji laboratuvarı, 1 adet bilgi teknolojisi sınıfı, 1 adet ortak kullanılan tepegöz ve tv-video odası, 1 adet satranç odası,1 adet spor odası,1 adet rehberlik odası, öğretmenler odası ,müdür odası, müdür yrd. odası, memur odası ve 1 adet kantin bulunmaktadır.

Okulumuzda 2000-2001 eğitim öğretim yılı başlamadan önce geniş çaplı bir tadilat yapılmıştır. Tadilatı yapan hayırsever vatandaşın
oğlunun adı Bingöl Valiliğince yapılan protokole göre 01.02.2001 tarihinde okulumuza verilerek okulumuzun ismine Fuat Dağıstan ibaresi eklenmiştir.